آموزش

آموزش رایگان ساخت خرس های عروسکی تدی با الگو

توضیحات قدم به قدم ساخت عروسک خرس همرا با الگو

 

اصول اولیه ساخت خرسهای عروسکی

این خرس زیبا را میتوانید با پارچه ملافه ای یا چیتر پارچه کتان درست کنید. روش ساخت آن کاملا مشابه روش ساخت خرس با پارچه پولیش در صفحه۳ می باشد. . دررش اندازه ها و پر کردن آنها با پنبه دقت لازم را انجام دهید. این خرس را اگربا پارچه پولیش درست کنید زیباتر خواهد شد اصول اولیه ساخت حیوانات دیگر نیز در این کتاب ، مشابه هم می باشد بنابراین مطالب اصلی را بخوبی فراگرفته و با آنها حیواناتی را که دوست دارید آماده کنید.

مواد لازم:

پارچه ملافه ای ( رنگ قهوه ای) ۹۰×۷۰ سانتیمتر ۲ عدددگمه گردبه قطر 1.8سانتیمتر(مشکی) مقداری نخ گلدوزی (مشکی)| پنبه پولیستر ۲۰۰ گرم

نکات مهم هنگام ساخت عروسکها

نكته اول

مواد لازم: برای درست کردن مدلهای این کتاب بیشتر از پارچه پولیش استفاده شده است اما می توانید از پارچه های جیر، نخی و حوله ای و غیره نیز استفاده کنید. با استفاده از پارچه های اضافی یا پارچه هایی که کهنه شده اند می توانید عروسک های بسیار زیبایی را درست کنید. طوری که با درست کردن اولین عروسک دوست دارید که دومین عروسک را هم درست کنید. از نخ گلدوزی غیر از درست کردن بینی و دهان ، می توانید برای تغییر دادن حالت های ظاهری عروسک نیزاستفاده کنید. همچنین می توانید برای بعضی از قسمت های عروسک نیز از پارچه فتراستفاده کنید. برای درست کردن چشم ها از دگمه استفاده کنیداگر چنانچه بگردید و دگمه مناسبی با شکل و قیافه عروسک پیدا کنید احساس شعف به شما دست خواهد داد. به همین منظور بهتر است از دگمه های سیاه و سفیدی که برای عروسک سازی مورداستفاده قرار می گیرند و در بازار موجود است استفاده کنید. – برای محکم ایستادن عروسک، می توانید از داخل پاهای آنها یک لوله پلاستیکی را عبور دهید. این لوله های پلاستیکی را می توانید از فروشگاههای لوازم عروسک سازی تهیه کنید.

برای دوخت عروسکها

می توانید با چرخ خیاطی سریع و زیبا آنها را درست کنید. همچنین می توانید آنهارابادست بدوزیدبه شرطی که دقت کنید که پنبه ها از پارچه بیرون نزند وبهتر است ازکوک ریز استفاده کنید. برای کوک زدن بینی، دهان و یا برای خمیدگی دست و پا از سوزن لحاف دوزی و یا سوزن های مخصوص عروسک دوزی که بلند هستند استفاده نمایید و از بکار بردن دیگر وسایل خودداری نمایید .

 

 • روش آماده کردن الگوها در اندازه واقعی

 

اغلب الگوهای بکار رفته در اینجا از اندازه های واقعی کوچکتر هستندولی شما می توانید از روی آنها الگوها را بزرگتر کرده و به اندازه الگوی واقعی درست کنید . . (۱) الگوی پایین تقريبا 0/3 از اندازه واقعی کوچک تر شده است، چنانچه یک خانه الگوی شطرنجی را5سانتیمتر بزرگتر درست کنید، الگوبه اندازه خرس آماده شده در این مطلب خواهد شد. به همین صورت چنانچه یک خانه ای شطرنجی را 4 سانتیمتر ويا۱۰ سانتیمتر بگیرید به همان اندازه تکه های دیگر را باید بزرگتر کنید با کوچک تر کردن اندازه خانه های الگو می توانید نمونه های کوچکتر را آماده کنید و به همین روش نمونه های بزرگتر را آماده کنید.

 

۲- روش برش الگوها در اندازه واقعی.

 

٣- الگو را روی پارچه قرارداده خطوطراباگچ خیاطی روی آن بکشید. یک سانتیمتر اضافه برای لبه دوخت قراردهید لذا بهتراست فاصله بين الگوها بیشتر از ۲ سانتیمتر باشد. برای مدلهایی که خط تا دارند، پس از کشیدن خطوط یک طرف، (خط وسط) خط تارا بعنوان محور قرار داده و الگو را به سمت دیگر برگردانده سپس خطوط طرف دیگر را بکشید. برای دومین تکه الگوی تنه ، سر، دست و بینی ، الگو را برگردانده و بصورت قرینه آنها را بکشید. بدین ترتیب دوتکه گوش بصورت قرینه برش داده خواهد شد.

روش دوخت تکه های برش دادد الگو

1-یک سانتیمتر اضافه برای لبه دوخت قراردهید، سپس پارچه رابرش دهیددو روی پارچه را روی هم قرار داده سپس مماس با خطوط الگو – پارچه را با چرخ به هم بدوزید. در صورت دوختن با دست سعی کنید با بخیه های ریز بدوزید بطوریکه پنبه از آن خارج نشود. .

2-کف پا را به ساق پا بدوزید. دو روی پارچه کف پا و پارچه ساق پا که بصورت لوله ای دوخته شده را روی هم قرارداده سپس با کوکهای ریز به هم متصل کنیدومماس با خطوط به هم بدوزید.

5- دو روی تکه جلو و پشت سر را روی هم قرارداده بینی و قسمت پایین انرا باقی گذاشته بقیه را بدوزید. ۳- دوروی تکه جلوكه وسطان دوخته شده و تکه پشت را روی هم قرار داده سپس سرشانه ها و زیر پهلوها پسر ا و را به هم بدوزید. 4- درجلوی صورت، دوروی پارچه بینی که وسط آن دوخته شده و تكه صورت را روی هم قرار داده وبه هم بدوزید.

 

6- پارچه گوش شماره 1 رابه سمت رو برگردانده و با پنبه پرکنید. تمام آنرا به حالت پف کرده فرم دهید، سپس شكل آنرا مرتب کنید.

 

۷- گوش های درست شده شماره 6 را در محل اتصال به گوشها بین دو تکه پارچه قرار دهید . ضمن رعایت فاصله محل آنها را مشخص کنید.

 

8- گوش هارا به سر بدوزید.

۹- در اینجا هریک از تکه ها آماده شده اند اگر لبه دوخت بلند بود کمی از آنرا قیچی کنید همچنین در محل هایی که خطوط مورب وجود 3 دارد برای جلوگیری از جمع شدن پارچه هنگام برگرداندن، برش هایی تا نزدیکی محل دوخت روی پارچه ایجاد کنید.

-روش سر هم کردن تنه

 • برای دوخت تنه ، سر، دست و پا ، ابتدا دو روی پارچه را روی هم قرار داده سپس ضمن رعایت کردن فاصله ها و مرتب کردن شکل آنها ابتدا با سوزن ته گرد به هم متصل کنید وسپس به هم بدوزید.
 • ۲- از ناحیه ای که در قسمت پشت تنه برای پرکردن باز گذاشته اید عروسک را به سمت رو برگردانید و به وسیله یک میله یا میل بافتنی لبه دست و پا هارا درست کنید.

 

نکته دوم

روش سر هم کردن تنه

 

 معمولا به دو روش می توانید تنه را به هم بدوزید. که در اینجا به معرفی آنها می پردازیم در روش اول ابتدا تمام تنه را دوخته و با پنبه آنرا پر کنید. در روش دیگر هر یک از تکه ها را با پنبه پر کرده سپس به تنه دوخته شده وصل کنید. برای پارچه پولیش به خاطر اینکه بخیه های بلند از طرف رو دیده نشوند با روش دوم بصورت ماهرانه بدوزید درهریک از این دو روش از اینکه زیبایی حالت تمامی تنه مشخص باشد بسیار مهم است.. پر کردن با پنبه: برای پر کردن از پنبه های الیاف مصنوعی استفاده کنید چونکه تهیه و جدا کردن آن آسان است. برای کارهایی که بصورت ایستاده هستند، از پنبه زیاد استفاده کرده و همه قسمتها را پر کنید. برای مدل های بغل کردنی و بازی ، به حالت نرم و پف کرده آنها را پر نمایید.

-روش پر کردن عروسکها با پنبه

 

۱-ازناحیه باز گذاشته در پشت عروسک با پنبه الیاف مصنوعی آن را پر کنید. برای نوک دست و پا، پنبه را کم کم جدا کرده و با میل بافتنی آنها را به سمت نوک فشار دهید و محكم بر کنید، طوری که از سمت رو به حالت نرم نمایان شود. شکل آنها را مرتب نمایید.

 

2-برای خوشبو شدن می توانید از گل یا گیاهان خشک معطراستفاده کنید و آنها را یک کیسه پارچه ای قرار دهید و کیسه را داخل پنبه قرارداده وداخل عروسک جای دهید و به این ترتیب عروسک شما همیشه بوی خوشی خواهد داشت و بازی با آن لذت بخش خواهد بود.

 

3-ناحیه باز قسمت پشت عروسک را بعد از پر کردن عروسک بدوزید. لبه دوخت را به سمت داخل تو بزنید سپس مماس با پنبه طوریکه دوخت از طرف رو دیده نشود بخیه دوزی کنید.

 

 

5- روش آماده کردن صورت

 • برای درست کردن بینی، با دورشته نخ گلدوزی مشکی بدون اینکه فاصله ای بین آنها باشد بشكل لوزی بخیه دوزی کنید.
 • به همان صورت با کوک ساقه دوزی باریک دهان را بدوزیدو فرم دهید.
 • محل چشم ها را تعيين کنيد . سپس ضمن رعایت فاصله، نخ را بدون اینکه گره بزنید از آن نواحی عبور دهید. نخ را از دگمه چشم عبور دهید سپس نخ را | به محل اول برگردانده و دوباره نخ را از دگمه دیگر عبور دهید.

 5-دو سرنخ را به هم گره بزنید . سپس ضمن کشیدن ومحكم کردن نخ محل چشم را تعيين و کنید.

۷-ابروها را با کوک زدن فرم دهید.

خاتمه كار

دراينجا خرس کوچولوی کامل شده را می بینید.

روش آماده کردن انگشتان دست و پا

1-نخ را از دورترین قسمت پا خارج کرده و قیچی کنید.

2-برای اتگشت پا، با دو رشته نخ گلدوزی مشکی هر کدام را دو مرتبه کوک بزنید.

3-انگشتان دست را هم نیز به صورت بالا و در سه محل با کوک زدن بدوزید و فرم دهید.

خاتمه ی کار

حال شما طراحی عروسک خرسی را آموزش دیده اید شما را یک مرحله بالاتر برده و الگوی عروسک خرسی زیر را برای شما ارایه میدهیم.

اما الگوی طراحی دقیق عروسک زیر

 

جهت دانلود الگو کلیک کنید

با تشکر از مترجم محترم مصطفی رازقی

نقاشیا

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “آموزش رایگان ساخت خرس های عروسکی تدی با الگو

 1. حنانه گفت:

  بسیار عالی بود

 2. رقیه گفت:

  خلی خوبه ولی بهتر قسمت های که بهم وصل میشه با حروف مشخص بشه مخصوصا پا من الان نمی دونم پا قصمت پشت چجور وصل میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *