آموزش, آموزش راههای موفقیت, آموزش روش های جدید افزایش اعتماد به نفس, اخبار, زندگی, کاردستی, مادر و کودک

چطور از حداکثر توانایی/پتانسیل مان استفاده کنیم؟ (11 ترفند)

[ad_1]

آیا از اینکه احساس می کنید زندگی متوسطی دارید خسته شده اید؟ خیلی ها دچار چنین احساسی می شوند. در واقع زندگی یک رقابت مداوم است که هیچ وقت متوقف نمی شود. زمان خیلی سریع می گذرد و گاهی ما از آن عقب می مانیم. روزها آنقدر سریع از جلوی چشممان رد می شوند که گاهی اوقات اصلا نمی فهمیم کجای زندگی هستیم.
این وسط ممکن است به فکر تغییر بیفتید؛ خیلی هم عالیست! بیایید از امروز شروع کنیم. بیایید با هم ببینیم چطور باید از حداکثر توانایی ها و پتانسیل هایمان در زندگی استفاده کنیم تا همه چیز را تغییر بدهیم.
1- خودآگاهی تان را افزایش بدهید
سنگ بنای هر نوع خودسازی، خودآگاهی است. اگر ندانید که چرا باید تغییر کنید یا چرا می خواهید تغییر کنید، نمی توانید به سادگی تغییرات خوب و مناسبی در خودتان ایجاد کنید. درست به همین خاطر است که شما نمی توانید دیگران را مجبور کنید یا انتظار داشته باشید به خاطر شما تغییر کنند.
تغییر باید چیزی باشد که متناسب با بخشی از شخصیت شما باشد یا نیازتان را برآورده کند. از خودتان بپرسید به چه چیزی علاقه دارید؟ چه چیزی در درونتان حرف میزند؟ وقتی همه جا ساکت است و ذهنتان سرگردان است، چه چیزی شما را صدا می زند؟ چه چیزی در وجودتان جرقه می زند؟ شادی؟ غم؟ و یا عصبانیت؟
10 روش برای اینکه بفهمیم در چه چیزی پتانسیل داریم؟
شاید هم الان در شرایط سختی به سر می برید و هیچ چیزی باعث ایجاد علاقه یا احساس خاصی در شما نمی شود. هیچ اشکالی ندارد. اگر فکر می کنید دچار احساسات ناخوشایند یا آزار دهنده شده اید این مساله را با مشاور یا روانشناس مطرح کنید تا به شما کمک کند بفهمید درون شما چه می گذرد و چرا.
اگر دچار افسردگی، اضطراب و یا مشکلات دیگری هستید که باعث می شوند نتوانید با خود واقعی تان، خودی که زیر همه این احساسات پنهان شده است ارتباط برقرار کنید، اولین قدم برای حل این مشکل بسیار ارزشمند خواهد بود.
2- نقاط ضعفتان را شناسایی کنید و سرسختانه نقاط قوتتان را دنبال کنید
فهمیدن نقاط ضعف و قوت می تواند روند خودسازی را بسیار آسانتر کند. از خودتان بفهمید چه چیزهایی برایتان سخت و مشکل است؟ در چه مواردی مشکل دارید؟ آیا روش هایی برای حل این مشکلات وجود دارد؟ آیا ابزاری برای کمک به شما در مسیر عبور از این مشکل وجود دارد؟ آیا این نقاط ضعف چیزی هستند که بتوانید از آنها دور شوید و کنارشان بگذارید؟

مورد آخر به کمی توضیح نیاز دارد. همه می دانیم که ما در روز فقط 24 ساعت وقت داریم و هر ساعتی که بگذرد دیگر هیچ وقت برنمی گردد. حالا اگر این وسط موردی وجود داشته باشد که شما در آن مهارت ندارید و این نقطه ضعف مانع از رسیدن شما به موفقیت شده، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید یا خودتان به تنهایی با آن دست و پنجه نرم کنید؟
مثلا ممکن است تصمیم بگیرید که دوباره درس خواندن را شروع کنید. اگر ترک تحصیل کرده اید دوباره به مدرسه برمیگردید و شروع به تلاش کردن می کنید. از طرف دیگر می توانید معلم خصوصی بگیرید و به این طریق به هدفتان برسید. به این ترتیب راحت تر و زودتر هدفتان محقق می شود.
26 عادت مثبت برای یک زندگی سالم
حل یک مساله به تنهایی ممکن است ده ها ساعت طول بکشد اما وقتی از یک راهنما و فرد آگاه کمک می گیرید شاید در عرض 20 دقیقه بتوانید مساله را حل کنید. در این 9 ساعت و 40 دقیقه خیلی بهتر می توانید به استراحت، مطالعه و تلاش برای پرورش نقاط قوت خودتان بپردازید.
هر چه زمان بیشتری برای نقاط قوتتان خرج کنید بهتر می توانید آنها را قوی تر کنید. وقت خود را با تمرکز بیش از حد برای برطرف کردن نقاط ضعفتان هدر ندهید، بلکه آنها را بشناسید، درک کنید و دنبال روش هایی برای کاهش تاثیر آنها باشید تا بتوانید تاثیر نقاط قوتتان را افزایش بدهید.
3- اهداف كوتاه مدت و بلند مدت خودتان را مشخص كنید
کسی که بخواهد از حداکثر پتانسیل و توانایی اش استفاده کند برای خودش هدف تعیین می کند. دلیل تعیین هدف این است که شما بفهمید در نهایت می خواهید به کجا برسید. این هدف ها را به عنوان نشانه هایی در مسیر موفقیتتان در نظر بگیرید.
تکنیک های زیادی برای تعیین هدف وجود دارد که رایج ترین آنها تکنیک SMART است. SMART مخفف کلمات Specific (خاص و مشخص) ، Measurable (قابل سنجش و اندازه گیری) ، Achieveable (دست یافتنی) ، Relevant (مرتبط) و timely (زمان دار) است. اینها مولفه های مهمی برای تعیین یک هدف هستند.

Specific (خاص و مشخص): هدف شما نباید انتزاعی و ذهنی باشد، بلکه کاملا باید مشخص کنید که چه می خواهید.
Measurable (قابل سنجش و اندازه گیری): هدفتان باید طوری باشد که بعد از گذشت زمان بتوانید میزان موفقیت یا شکستتان را اندازه گیری کنید.
Achieveable (دست یافتنی): در مورد چیزی که می خواهید واقع بین باشید و هدفی تعیین کنید که بتوانید به آن برسید.
Relevant (مرتبط): هدف شما باید در راستای اهداف بزرگترتان و مرتبط به خودتان باشد.
Timely (زمان دار): داشتن اهداف بلند مدت خوب است، اما شما باید اهداف کوتاه مدتی که بتوانید در ظرف زمان مشخصی به آنها برسید هم داشته باشید.

اهداف سست و بی پایه خوب نیستند چون جهت معنی داری به شما نمی دهند. این اهداف به شما امکان نمی دهند که از حداکثر پتانسیل خودتان استفاده کنید. در واقع ممکن است این هدف ها به خیال پردازی تبدیل شوند و فقط وقتتان را تلف کنند.
4- برای موفقیتتان یک نقشه راه تعیین کنید
نقشه موفقیت شما از جایی که الان در آن هستید به سمت مقصد هدایت می کند. شما باید بدانید که قرار است چطور به جایی که می خواهید برسید. مثلا اگر می خواهید پزشک بشوید، مسیر شما شامل مواردی مثل فرایند کامل آموزش، آموزش پیشرفته، آزمون و صدور مجوز خواهد بود.
راه آسان برای تهیه نقشه مسیر این است که از آخر شروع کنید و به عقب بروید. علاوه بر این می توانید از افرادی که قبلا به این هدف رسیده اند بپرسید که چطور باید به موفقیت دست پیدا کنید. با سوال کردن و صحبت با افرادی که قبلا این مسیر را رفته اند کارتان خیلی راحت تر می شود.
20 تا از مهم ترین اصول موفقیت در زندگی طبق جدیدترین تحقیقات
فقط یادتان باشد که بیش از حد برنامه ریزی نکنید. بهترین راه برای ترسیم نقشه راه این است که یک طرح کلی در نظر بگیرید. نقاط اصلی را در نظر بگیرید؛ اما سعی نکنید بیش از حد روی این نقاط برنامه ریزی کنید.
مثلا اگر قرار است پزشک شوید، باید مدرک این رشته را داشته باشید. اگر مدرک ندارید باید در دانشکده پزشکی تحصیل کنید و مدرک بگیرید. اگر در دانشکده پزشکی تحصیل نمی کنید باید آزمون بدهید و قبول شوید. خودتان را به تحصیل روی یک دانشگاه محدود نکنید. چون ممکن است در آن دانشگاه قبول نشوید. پس به مسیرتان کلی نگاه کنید و خیلی جزئی بین نباشید.
5- ترس هایتان را از بین ببرید
اگر با ترستان مقابله نکنید و راهی برای عبور از آن پیدا نکنید، ترس، شما را از زندگی باز خواهد داشت. ترس همان چیزیست که اجازه نمی دهد از منطقه امنتان بیرون بیایید. منطقه امن شما جاییست که لازم نیست در آن شجاعت زیادی به خرج بدهید و می توانید به همین شکل زندگی کنید.
اما حداکثر پتانسیل و توانایی های شما جایی خارج از محدوده امنتان است؛ پس باید از این منطقه امن بیرون بیایید. حداکثر توانایی های شما جایی بروز می کند که خطرات را می پذیرید، با چالش ها روبرو می شوید و ترس هایتان را پشت سر می گذارید.

شاید متوجه شوید که توانایی های شما در دنیای کسب و کار یا به عنوان کسی که یک موسسه خیریه یا NGO را اداره می کند بروز پیدا می کنند. ممکن است وقتی پا به این عرصه ها می گذارید، مقداری اضطراب اجتماعی را تجربه کنید یا سخنرانی جلوی جمع شما را وحشت زده کند؛ اما برای اینکه به حداکثر پتانسیل و توانایی خودتان دست پیدا کنید باید با این ترس ها روبرو شوید و بر آنها غلبه کنید.
ترس چیزیست که در اکثر موارد به طور کامل از بین نمی رود؛ بنابراین خیلی مهم است که شما روش های مدیریت ترس را بلد باشید. گاهی اوقات هم بهتر است به یک مشاور یا روانشناس مراجعه کنید تا به شما کمک کند ترس هایتان را از بین ببرید. در برخی موارد هم با گذشت زمان و به مرور می توانید با این ترس ها مقابله کنید.
6- به یادگیری تان ادامه بدهید
اینکه بخواهید به پتانسیل و توانایی های کامل خودتان دست پیدا کنید کمی مبهم و گمراه کننده است، چون زندگی هر روز چیزهای جدید به شما یاد می دهد و شما باید تجربیات بیشتری کسب کنید.
به جای اینکه به این فکر باشید که از نهایت پتانسیل و توانایی خودتان استفاده کنید، به ظرفیت و توانایی های خودتان سطح و میزان بدهید و تصور کنید که هر چه زمان می گذرد این سطح هم افزایش پیدا می کند و هر بار که به این سطح نزدیکتر می شوید در واقع در آن زمانی از حداکثر پتانسیل خودتان استفاده می کنید.
30 تا از بهترین روشهای گیاهی افزایش هوش و حافظه
این مساله به این معناست که در صورت وجود فرصت های جدید برای یادگیری، باید از آنها استقبال کنید یا بهتر است بگوییم که باید به این فرصت ها به درستی توجه کنید چون هر چیزی هم ارزش یادگیری ندارد. گاهی اوقات ممکن است از دیگران مشاوره نامربوط یا اطلاعات غلطی دریافت کنید و این وظیفه شماست که بفهمید چه چیزی ارزش نگه داشتن را دارد و چه چیزی را باید کنار گذاشت. در عین حال یادتان باشد چه شما متوجه باشید و چه نه، هیچ وقت رشد و تغییر با گذشت زمان متوقف نمی شود.
7- کارهایی که باعث اتلاف وقتتان می شوند را به حداقل برسانید
دنیا پر از کارهاییست که فقط وقتتان را هدر می دهند و می توانند تلاش شما برای رسیدن به موفقیت را بی اثر کنند و از بین ببرند. شما نباید وقتتان را با پرداختن به فعالیت های بیهوده هدر بدهید و اتلاف وقت کنید؛ مگر اینکه این کارها برای استراحت موقت شما باشند.
برای همین شما نباید وقت زیادی را در شبکه های اجتماعی بگذرانید یا کلی وقت صرف بازیهای ویدئویی کنید یا زمانتان را با فعالیت های ناسالمی مثل مصرف مواد مخدر یا تفریحات ناسالم هدر بدهید.
ممکن است بپرسید مصرف مواد یا مشروبات الکلی هم جزو مواردیست که وقت را هدر می دهند؟ صد البته که همینطور است! خیلی ها برای رسیدن به آرامش موقتی و فراموش کردن مشکلات زندگی شان درگیر این موارد می شوند.

شاید این کارها سرگرم کننده باشند اما دیر یا زود عواقب آنها گریبانگیرتان می شود و مجبورید وقت زیادی را صرف مشکلات ناشی از مصرف مواد و مشروبات الکلی کنید. سایر فعالیت های سالم تفریحی هم باید در حد اعتدال انجام شوند. رمز موفقیت در هر کاری داشتن اعتدال است.
از طرف دیگر، اتلاف وقت فقط به اوقات فراغت محدود نمی شود. اتلاف وقت در کار هم به شکل های مختلفی انجام می شود. مثلا وقتی باید روی کارتا تمرکز کنید، ممکن است حواستان را به جای دیگری معطوف کنید یا فکر و خیالات بی ربط به سرتان بزند.
سعی کنید دقیق برنامه ریزی کنید. حواستان باشد که ممکن است بیشتر از اینکه به کارهای اصلی بپردازید، زمان زیادی را صرف کارهای بی اهمیت کنید. پس همه کارهایی که می کنید را به حساب کارهای مولد و تاثیر گذار نگذارید.
8- درگیر کار و تلاش بشوید
رسیدن به هر چیز قابل توجه و شایسته به کار و تلاش نیاز دارد. همانطور که همیشه می گویند: هر که طاووس خواهد، جور هندوستان کشد! مدرک یک شبه به دست نمی آید، موفقیت یک روزه محقق نمی شود، مهارت یک دفعه کسب نمی شود؛ پیشرفت کردن و استاد شدن در هر کاری به تلاش و پشتکار نیاز دارد.
کاری که قرار است بکنید را با تمام قوایتان انجام بدهید. این مورد فقط به وظایف شغلی تان محدود نمی شود. در هر زمینه ای که فعالیت می کنید، چه شغلی باشد، چه سرگرمی و چه کارهای خانه، سعی کنید آن را به نحو احسن انجام بدهید. کارتان را با دقت کامل جلو ببرید و اگر نمی دانید چطور باید آن را به بهترین شکل انجام داد سعی کنید یاد بگیرید. با تعالی داشتن در هر زمینه ای، می توانید به رضایت خاطر برسید.
9- نقص هایتان را بپذیرید
اجازه بدهید یک چیزی را اینجا مشخص کنیم: استفاده از نهایت توانایی یا پتانسیل به این معنا نیست که شما باید انسان کامل و بدون نقصی باشید. حقیقت این است که هیچ رابطه ای، مهارتی و یا شغلی هیج وقت به حد کمال نمی رسد و همیشه یک سطح بالاتر از آن هم وجود دارد. هر رکوردی یک روزی شکسته می شود و نمی شود انتظار داشت همیشه همه چیز کامل و بی عیب و نقص باشند.
پس یادتان باشد در عین حال که سعی می کنید از حداکثر ظرفیت و توانایی هایتان استفاده کنید، این را هم در نظر داشته باشید که نمی توانید در همه کارها بی عیب و نقص و بدون اشتباه باشید.
100 کار برای تقویت حداکثری مغزتان
هر اشتباهی که مرتکب می شوید در واقع گامی به سمت دستیابی به توانایی های بالقوه تان است چون باعث برجسته شدن نقاط ضعفتان می شود و می فهمید که باید روی این مناطق بیشتر کار کنید. پس از اشتباهاتتان درس بگیرید، رشد کنید و خودتان را با هر شرایطی وفق بدهید.
10- استراحت کنید، آرامش داشته باشید و از خودتان مراقبت کنید
زندگی گاهی اوقات واقعا خسته کننده می شود و ممکن است برای دستیابی به اهدافتان خیلی سختی بکشید. واقعیت این است که انسانها بدون استراحت کردن و آرامش داشتن نمی توانند کاری از پیش ببرند.
استرس باعث ترشح هورمون کورتیزول در بدن می شود. این هورمون به شما کمک می کند تا از پس شرایط و موقعیت های سخت بربیایید و تنش و اضطراب را در بدن کاهش می دهد. اما وقتی شما همیشه استرس دارید، همیشه کار می کنید و هیچ استراحت و آرامشی ندارید، این هورمون هم به طور مداوم در بدنتان ترشح می شود و سلامتی تان را به خطر می اندازد.

کار زیاد و نداشتن استرس باعث اضطراب همیشگی، افسردگی، تشدید بیماری های روانی، تشدید مشکلات جسمی، فرسایش سیستم ایمنی بدن و عقب ماندن شما برای رسیدن به اهدافتان می شود. اگر سرتان خیلی شلوغ است و مشغله زیادی دارید باید زمانی را هم به استراحت کردن، آرامش داشتن و مراقبت از خودتان اختصاص بدهید.
به همان اندازه که به کار و تلاشتان اهمیت می دهید باید به استراحت و مراقبت از خودتان هم اهمیت بدهید. این مورد را در برنامه روزانه تان لحاظ کنید و حتما به آن توجه داشته باشید، چون این کاری یکی از اساسی ترین و مهم ترین مسئولیت های شماست! خواب منظم، ورزش کردن، به تعطیلات رفتن و اختصاص دادن زمان برای خود، همه و همه به سلامتی شما کمک می کنند. شما باید به ذهن و بدنتان احترام بگذارید و به آنها توجه کنید وگرنه خیلی زود از پا می افتید.
با این تکنیک های ساده، یک بار و برای همیشه پرانگیزه و موفق بمانید
11- تکرار کنید
همه این مراحلی که گفته شد را تکرار کنید و از آنها چرخه منظمی برای خودتان بسازید. اهدافتان را تعیین کنید، بفهمید که چطور باید به آنها برسید، برنامه ریزی کنید، کار کنید، به نتیجه برسید و دوباره همه چیز را تکرار کنید.
گاهی اوقات ممکن است این وسط اتفاقات غیر منتظره ای پیش بیاید که برنامه های شما را عوض کنند یا به تاخیر بیندازند. هیچ مشکلی نیست. می توانید برنامه تان را مطابق با این اتفاقات تنظیم کنید. این اتفاقات بخشی از زندگی همه ما هستند پس با کمال میل آنها را قبول کنید و با نهایت تلاشتان ادامه بدهید تا به هدف برسید.

[ad_2]

Source link

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *