مادر و کودک

۴۰ نکته ی کلیدی که هر مادر تازه ای باید بداند

تازه مادر شده اید؟ در این مقاله با ۴۰ نکته ی کلیدی و ساده شما را راهنمایی میکنیم تا مسیر مادر بودن را بهتر ببینید.

مادر یا پدر شدن وظیفه ی بسیار سنگینی است که با نصیحت ها و راهنمایی هایی که از همه جهات به ما میرسد ممکن است از آنچه هست سنگین تر بنظر بیاید. در این مقاله ما نکات ریز و کاربردی از متخصصان و مادر و پدرهای باتجربه را جمع آوری کرده ایم که میتواند به شما در شروع این مسیر کمک کند و اعتماد بنفس ادامه ی راه را به شما بدهد.

– در حال زندگی کنید: بدینوسیله اعلام میکنیم که شما اجازه دارید دست از نگرانی درمورد لیست کارهایتان –شستن لباس ها، پوشک کردن، خریدن پوشک و…- بردارید و یاد بگیرید در لحظه با فرزندتان زندگی کنید و از لحظات زیبای باهم بودنتان لذت ببرید.

 

– دست از نگرانی درباره ی غذای کودکتان بردارید: انتظار عادت های غذایی عجیب و غریب را داشته باشید. غذاهای متنوعی برای انتخاب در اختیار کودکتان قرار دهید، اما اصرار نکنید و شلوغش نکنید. هروقت گرسنه بشوند غذا خواهند خورد.

– به ساعت خواب مناسب پایبند باشید: با تنظیم زمان خواب کودکتان و به موقع خوابیدنش، هم او خوابی را که نیاز دارد دریافت میکند هم شما زمانی برای شارژ خودتان خواهید داشت.

 

– نه بگویید: هرچقدر در گفتن نه در مواردی که درخواست کودکتان به نفعش نیست، کارکشته تر شوید،دفعات کمتری به آن نیاز پیدا خواهیدکرد. شما میتوانید وقتی کودکتان در مغازه یک کارتن بستنی میخواهد بگویید نه، تا اینکه هرشب که کارتن بستنی در فریزر شما جا خوش کرده است به کودکتان بگویید نه.

– رسم و رسومات کوچک و اختصاصی بسازید: شب قبل از تولد کودکتان دور میز آشپزخانه بادکنک بچسبانید تا فردا یک روز بخصوص را تجربه کند. وقتی با کودکانتان تنها در آسانسور هستید شکلک و ها و صداهای خنده دار دربیاورید.یک مدل دست دادن اختراع کنید که مخصوص خودتان باشد و آن را برای لحظه های خاصتان نگه دارید.

 

– برای روزهای مریضی آماده باشید: دارو ها، مکمل ها ونوشیدنی های مناسب برای آبرسانی به کودکتان در مواقع بیماری را همیشه در یخچال داشته باشید تا مجبور نباشید نیمه های شب برای خرید وسایل مورد نیاز به مغازه بروید.

 

– کودکتان را بشناسید: هر کودکی مجموعه ای از قدرت ها و چالش هاست. تلاش کنید تا واکنش های متناسب با شخصیت او را در مقابل رفتارش انجام دهید.

 

– نیروهای کمکی را شناسایی کنید: کسانی را که در مواقع لزوم میتوانید رویشان حساب کنید را شناسایی کنید _دوستانی که موقعی به نظرشان احتیاج دارید پاسخگو هستند و وقتی به آن نیاز ندارید سکوت میکنند، و کسانی که آب دستشان باشد برای رسیدن به شما و کمک زمین میگذارند_ دوستشان داشته باشید و همیشه ممنون آنها باشید.

 

– همیشه به یاد داشته باشید که شما الگو هستید: مادر بودن را اتفاقی جذاب جلوه دهید تا دخترتان دلش بخواهد بچه دار شود و شما هم زودتر مادربزرگ و پدربزرگ شوید. اگر همیشه مضطرب، وارفته یا نق نقو باشید کودکتان هیچوقت برای پدر یا مادر شدن مشتاق نخواهد بود.

 

– به شریک زندگیتان اجازه دهید بعضی نقش ها را به عهده بگیرد: همسر شما هم درحال تجربه کردن بزرگترین اتفاق زندگی اش است، پس او را تشویق کنید که مسئول بعضی از کارها باشد مثلا حمام کردن، کتاب خواندن یا غذا دادن به کودک (یا حتی هرسه). این فعالیت ها جزو فعالیت هایی هسند که ارتباط قوی بین والدین و کودک برقرار میکنند ضمن اینکه به شما فرصت تنفس میدهند.

– در مورد تصمیمات مالی با کودکتان صحبت کنید: وقتی پنیر یک کارخانه ی خاص را بخاطر قیمت کمتر میخرید، یا وقتی خرید کیف مورد علاقه تان را تا زمان حراج به تعویق می اندازید، دلایلتان را برای کودکتان توضیح دهید.

 

– هرروز و حتما هرروز برای کودکتان کتاب بخوانید: کتاب خواندن به قوه ی تخیل و خلاقیت کودکتان کمک میکند و برای وقت گذراندن مفید با کودکتان ایده ی بسیار خوبی است. اگر وقت خواندن کتاب برای کودکتان را ندارید از داستان های صوتی استفاده کنید، میتوانید آنها را از اینجا دانلود کنید.

– تغییرات بزرگ را با قدم های کوچک انجام دهید: میخواهید شیشه شیر را به لیوان کودک تبدیل کنید؟ یا گهواره را به تخت تبدیل کنید؟البته که شما میخواهید این تغییرات راحت و سریع انجام شود، اما این تغییرات میتواند برای کودک شما خیلی غافلگیرکننده باشد. اجازه بدهید کودکتان حسابی با لیوان بازی کند، یا توی تخت باهم بنشنید و کتاب بخوانید، زمانیکه او به این تجربه ی جدید عادت کرد، تغییرات را به بطور رسمی اعمال کنید.

 

– به کودکتان کمک کنید که به تنهایی به خواب برود: در شروع پروسه ی خواب، اول به او غذا بدهید. بعد از حمام و در آغوش گرفتن و نوازش کودکتان، وقتی خوابالود ولی هنوز بیدار است او را توی تختش بگذارید تا بخوابد، اگر تا زمان خوابش به او غذا بدهید یا تکانش بدهید همیشه برای خوابیدن به شما احتیاج خواهد داشت.

– وظایف روزانه برای کودک تعریف کنید: آیا کودک شما در خانه کاری انجام میدهد؟ خالی کردن سطل زباله، مرتب کردن رختخواب خودش، چیدن میز غذا، و جمع آوری اسباب بازی ها. کمک کردن در انجام کارهای خانه اعتماد بنفس کودکان را بالا میبرد چونکه میفهمند شما در انجام کارها به آنها اطمینان دارید. در  زمان خرید انتخاب و برداشتن بعضی از اجناس را به عهده ی کودکتان بگذارید، مثلا از او بخواهید نوشیدنی را خودش انتخاب کند و در سبد خرید بگذارد.

– به غرایز خود اعتماد کنید: حتی وقتی نمیتوانید تشخیص دهید که مشکل کودک شما چیست که حالش خوب نیست، غرایز شما به شما خواهند گفت که کودکتان نیاز به مداوا دارد. وقتی احساس میکنید کودک مثل همیشه سرحال نیست یا با دوستانش مثل قبل بازی نمیکند یا از چیزهایی که در گذشته خوشحالش میکرد لذت نمیبرد، حتما به دنبال پیدا کردن علت باشید و از کنار آن ساده نگذرید.

 

– پیشخدمت کودکان نباشید: کودکان شما به صورت بالقوه توانایی انجام کارهایشان را دارند. آن ها را در سنین پایین عادت بدهید که کتشان را به رخت اویز آویزان کنند یا لباس های کثیفشان را توی ماشین لباسشویی بگذارند  تا شما مجبور به انجام دادن این کارها نشوید.

 

– وقتی اشتباه کرده اید، اشتباهتان را بپذیرید: وقتی در برخورد با کودک یا همسر خود اشتباه میکنید (یا به اصطلاح سوتی میدهید!)، معذرت بخواهید. این کار به کودکتان یاد میدهد که اشتباه کردن درصورتیکه آن را بفهمد و بابتش معذرت خواهی کند ایرادی ندارد.

– به خودتان استراحت بدهید: وقتیکه عصبانی هستید، احتمال اینکه جواب مناسبی به کودکتان بدهید کم خواهد بود. لازم نیست بلافاصله واکنش نشان دهید. یک استراحت کوتاه به شما کمک میکند آرام شوید و به اتفاقات فکر کنید. به کودکتان بگویید اجازه بده بعدا درموردش صحبت کنیم، اما زمان دقیقی به او بدهید و به آن پایبند باشید. یا مثلا بگویید نظرت چیست که الان بستنی های توی یخچال را بیاورم با هم بخوریم و بعدش در مورد این موضوع صحبت کنیم.

 

– ارتباط خواهری و برادری را تقویت کنید: سر شام، بخواهید هر کدام از بچه ها درمورد اینکه آن روز از چه چیزی درمورد خواهر یا برادرشان لذت بردند صحبت کنند. این کار کمک میکند توجه کودکان روی نقاط مثبت خواهر و برادرشان بجای نقاط منفی متمرکز شود. وظایف گروهی و اشتراکی به آنها بدهید و بعد از آنها بخواهید تجربه ی مشترکشان را بازگو کنند.

– پنجره های بالاتر را باز کنید: ریسک افتادن کودکتان را با بسته و قفل نگه داشتن پنجره های در دسترس او کم کنید. و زیر پنجره های بالا هم وسایلی نگذارید که کودکتان بتواند از ان بالا برود.

 

– همیشه در حالت آماده باش باشید: هیچوقت خانه را بدون حداقل یک دست لباس اضافه آماده برای کودکتان ترک نکنید.

 

– حواستان به پدر و مادرهای متوهم باشد: وقتی آشنایان درمورد هوش سرشار یا ویژگی های خارق العاده ی کودکشان به شما فخر میفروشند، اصلا نگران نباشید. امکان خیلی زیادی وجود دارد که آنها دروغ میگویند یا اغراق میکنند.

 

– داستان هایی در بازه ی سنی برایشان تعریف کنید: این یک بازی است که میتواند برای کودکان بسیار سرگرم کننده و جالب باشد و شما را به هم نزدیک کند. هرشب قبل از خواب از کودکتان بخواهید عددی کمتر از سن حال شما انتخاب کند، بعد داستان جالبی که در آن سن برای شما اتفاق افتاده برایش تعربف کنید. یا میتوانید داستان هایی از روی کتاب ها برایشان بخوانید.

  • منم
  • نمنمنم
  • ممم
  • نتنتن
  • داستان های بیشتر

– تلفنتان را کنار بگذارید: وقتی دارید با کودکتان وقت میگذرانید، هر تماس، پیام یا ایمیلی میتواند صبر کند. کودکان هروقت به آنها توجه نکنید متوجه میشوند.

 

– از زیر سقف بیرون بیایید: سعی کنید هرروز حداقل چند دقیقه با کودکتان به فضای باز بیایید و چندقدمی زیر آسمان راه بروید. این کار موقعیتی خواهد بود تا از شر صفحه نمایش ها و فعالیت های بدون تحرک خلاص شوید و یک بازی گرگم به هوا راه بیندازید که برای کودکتان یک عمر مفید است.

– خل بازی دربیاورید: زندگی میتواند زیادی جدی باشد. اجازه بدهید کودکانتان ببینند که شما میخندید، شکلک درمیاورید و دنبال آنها دور اتاق میدوید و فریاد میزنید :”الان میگیرمت!”

 

– پیاده روی بجای رانندگی: برای رفتن به خریدهای نزدیک خانه یا پارک همسایه بجای ماشین از پاهایتان استفاده کنید و درطول راه با کودکتان حرف بزنید و بازی کنید.

 

– مادر باشید، نه رفیق: وظیفه ی شما این نیست که باحال و موردپسند باشید. ممکن است کودکانتان در هر موقعیتی واکنش شما را دوست نداشته باشند. اما از عمق قلبشان همیشه شما را برای انتظارات روشن و شفافتان دوست خواهند داشت.

 

– ریاضی را جذاب تر کنید: از هر فرصتی برای بازی با اعداد، اندازه ها، و اشکال استفاده کنید. در میوه فروشی سیب ها و پرتقال ها را بشمارید و در سبد بگذارید. از کودکتان بپرسید کدام جعبه ی کورن فلکس بلندتر است. به دایره ی ساعت و مستطیل پنجره اشاره کنید و نام ببرید.

– همیشه به قوانینتان پایبند بمانید: اما اول مطمئن شوید که آنها عادلانه و منطقی هستند.

 

– برقصید: وقتی از حرف زدن زیاد و خواسته های پایان ناپذیر کودکتان خسته شده اید، اهنکی بگذارید و خستگی روز را با رقص به در کنید. وقتی رها و آرام در حال رقص و تماشای کودکانتان در حال رقص هستید، لبخند نزدن کار سختی خواهد بود.

– به پرسش های بی پایان “چرا” پاسخ دهید: گفتن این حرف از انجامش خیلی ساده تر است، اما کودکان درمورد همه چیز در دنیایشان کنجکاو هستند. اگر به آنها جواب ندهید، ممکن است سوال کردن را ترک کنند.

– از عکس ها و ویدیوهای کودکتان بک آپ داشته باشید: قطعا شما دوست ندارید که خاطرات دیجیتال غیرقال جایگزینی کودکانتان را ازدست بدهید. حتما از یک هارد بک آپ یا سرویس های CLOUD آنلاین برای محکم کاری استفاده کنید.

 

– به کودکتان یاد بدهید چگونه با مردم تعامل کند: به کودکتان آموزش دهید که تماس چشمی برقرار کند، لبخند بزند، و در موقعیت های مختلف با دیگران صحبت و احوالپرسی بکند. بعد با او تمرین کنید و اجازه دهید امتحان کند. تنها یک بار فرصت برای گذاشن تاثیر اولیه دارید.

 

– قدرشناس ویژگی های مثبت کودکتان باشید: هرروز یک ب.ب.ر (بهترین بخش روز) درمورد رفتارهای کودکتان پیدا کنید و شب درمورد آن صحبت کنید. تمرکز بر روی نقاط مثبت یک تمرین عالی است و شادی و مثبت اندیشی را وارد خانواده ی شما میکند.

 

– احساساتتان را بروز دهید و عاشق کودکتان باشید: اجازه بدهید کودک شما بداند – از طریق رفتار و کلام شما- که چقدر او را دوست دارید و چه اندازه برای شما خاص و ویژه است. ارتباط بدنی و لمسی با کودکتان را حفظ کنید و از واژه های محبت آمیز و اسم ها و صفت هایی که فقط به او اختصاص داده اید استفاده کنید.

– پدر کودکتان را قهرمان جلوه دهید: گاهی اوقات درمورد کاری که اخیرا پدر کودک انجام داده با او صحبت کنید و نشان دهید که چقدر او را دوست دارید و او چقدر پدر توانمند و قابل اعتمادی است.

– کودکتان را با ورزش آشنا کنید: با او تمرینات یوگای دونفره یا خوانوادگی راه بیاندازید. به استخر بروید. یک توپ بردارید و به نزدیک ترین پارک بروید و بازی کنید.

– نقص های کودکتان را بپذیرید: از او نخواهید کامل و بی عیب باشد، بر روی نقاط مثبتش تمرکز کنید و به او بفهمانید که میدانید کامل نیست و با اینحال برای شما دوست داشتنی است.

منبع: رادیو کودک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *