آموزش, اخبار, شخصیت شناسی و نکاتی برای جذاب شدن, قانون جذب, کاردستی, مادر و کودک, مذاکره, مهارت

روش قانع کردن دیگران (15 ترفند و 25 فوق ترفند)

قانع کردن دیگران

روش قانع کردن دیگران (15 ترفند و 25 فوق ترفند)
https://honarfardi.com/wp-content/uploads/2021/06/word-image-55.jpeg

اقناع مهارت بسیار مفیدی است که در شرایط مختلفی به کار می آید. در حقیقت، هنر اقناع یکی از پرکاربرد ترین مهارت هایی است که می توانید یاد بگیرید.
شاید لازم باشد نظر یک فروشنده یا رئیس خود را عوض کنید یا بخواهید همسرتان را وادار کنید دیدگاه شما را بپذیرد.
در شرایطی از این دست، اگر بتوانید از روانشناسی به نفع خود استفاده کنید، بد نیست. به خصوص، با توجه به اینکه متقاعد کردن دیگران (عمدتا کسانی که دیدگاه های کاملا مخالفی دارند) دشوار است.
1- دلیل درخواست خود را توضیح دهید
آیا تا به حال مجبور شده اید در حالیکه عجله دارید برای چیز مهمی در صف بایستید؟ حتی ممکن است سعی کرده باشید خارج از صف کار خود را انجام دهید که احتمالا جواب نداده!
اگر می توانستید دلیل قانع کننده ای بیاورید شانس بیشتری داشتید! در چنین شرایطی می توانید چیزی مانند این را بگویید:
“آیا می توانم خارج نوبت کارم را انجام دهم؟ کار زیادی ندارم و عجله دارم.”
یا،
“آیا می توانم خارج از نوبت کارم را انجام دهم؟ ممکن است پروازم را از دست بدهم!”
دلیل آوردن احتمال ترغیب طرف مقابل را افزایش می دهد. به یاد داشته باشید، هرچه درخواست شما بزرگتر باشد، به دلیل قانع کننده تری نیاز خواهید داشت.
2- از اصطلاحات مودبانه استفاده کنید
“لطفا” و “متشکرم” کلمات جادویی هستند که باید هنگام ترغیب دیگران بکار برده شوند. ، به طور كلی انسان ها در مقابل این واژه ها واكنش خوبی نشان می دهند.
انسان ها درخواست ها را راحت تر از دستورالعمل ها می پذیرند- به یاد داشته باشید چهره خندان و “لطفا” می تواند معجزه کند.
بنابراین، هر وقت سعی در ترغیب دیگران برای انجام کاری داشتید، از عبارات مودبانه استفاده کنید. بدون شک ضرر نخواهید کرد.
3- تعریف و تمجید کنید
تعریف و تمجید می تواند بسیار موثر باشد. این کار در ترغیب دیگران بسیار مفید است زیرا وقتی از کسی تعریف می کنید، در واقع طرف مقابل را آماده پذیرش سخنان خود خواهید کرد.
همچنین، وقتی از افراد تعریف می کنید، می توانید تصورات قبلی که ممکن است درباره شما داشته باشند را تغییر دهد. تعریف های شما باید صادقانه و ظریف باشند.
توجه د اشته باشید که اگر این کار را با خلوص نیت و صادقانه انجام ندهید، دقیقا برعکس آنچه انتظار دارید خواهد شد.
4- شخص مقابل را به یک نوشیدنی دعوت کنید
پا را فراتر گذاشته و شخصی که می خواهید متقاعد کنید را به یک نوشیدنی گرم مانند یک فنجان قهوه یا چای دعوت کنید.
تحقیقات نشان می دهند که نوشیدنی گرم می تواند احساس صمیمیت ایجاد کند- این کار شما به شخص مورد نظر این احساس را می دهد که شما فرد خوش برخورد و دوست داشتنی هستید.
با این حال مراقب باشید، زیرا نوشیدنی های سرد می توانند نتیجه عکس داشته باشند!

5- شنونده خوبی باشید
یکی از اصلی ترین ویژگی های افراد ترغیب کننده داشتن گوش شنوا است. اما چرا گوش دادن در ترغیب کردن موثر است؟
هدف از اقناع و ترغیب پیدا کردن خریدار برای ایده ها و پذیرش درخواست ها است. اما چگونه می توانید دیگران را به پذیرش درخواست های خود سوق دهید؟ اینجاست که گوش شنوا داشتن به یک ویژگی موثر تبدیل می شود.
از این طریق می توانید شخصی را که می خواهید متقاعد کنید درک کنید. در نتیجه مخالفت ها و نگرانی های او در مورد درخواست خود را کشف می کنید و این به نوبه خود به شما کمک می کند تا بتوانید ایده ها و درخواست های خود را به روش های جذاب تری ارائه دهید. در هنر اقناع ، گوش دادن مهمتر از صحبت کردن است.
6- تا جای ممکن روان و سلیس صحبت کنید
اعتماد به نفس کلید ترغیب مردم است. وقتی در جملات خود از کلماتی مانند “مانند” یا “منظورم” که به نوعی تردید را القا می کنند استفاده می کنید، چنان که باید با اعتماد به نفس و مطمئن به نظر نمی رسید.
اغلب اوقات، روان صحبت کردن به معنای اطمینان و اعتبار تفسیر می شود. اصولا هر چه اعتماد به نفس بیشتری در گفتار خود داشته باشید، اقناع دیگران برایتان راحت تر خواهد بود.
7- سریعتر صحبت کنید
صحبت کردن با سرعت بیشتر می تواند به شما کمک کند تا افراد را ترغیب کنید. ممکن است بپرسید چطور؟
وقتی سریع صحبت می کنید، مخاطب برای درک آنچه می گویید باید سریع گوش کند و در نتیجه وقت کافی برای بررسی نکات مختلف را نخواهند داشت. سریعتر صحبت کردن باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.
وقتی سریع و روان صحبت می کنید، شنوندگان شما، ناخودآگاه یا آگاهانه احساس می کنند که واقعا می دانید در مورد چه چیزی صحبت می کنید.
بنابراین، تمایل بیشتری به گوش دادن به استدلال های شما و موافقت با درخواست های شما خواهند داشت.
8- گفتار و اعمال فرد را تکرار کنید
یکی دیگر از شگردهای روانشناسی در ترغیب افراد این است که گاهی اوقات سخنان آنها را تکرار کرده و اعمال شان را کپی کنید. وقتی گفته های شخصی را تکرار می کنید، در واقع توجه خود را به او نشان می دهید و او را وادار می کنید بیشتر صحبت کند و به شما گوش دهد.
این می تواند به برقراری پیوند با شخص مقابل منجر شود. در نتیجه فرد در مقابل درخواست شما انعطاف بیشتری از خود نشان می دهد. حتی درمانگران و روانشناسان نیز برای جلب آرامش بیماران خود در جلسات از این روش استفاده می کنند.
با این حال، توجه داشته باشید که در این کار زیاده روی نکنید، زیرا ممکن است برعکس عمل کند.

9- سر خود را تکان دهید
اگر می خواهید طرف مقابل احساس کند شما به او توجه می کنید و با نظراتش موافق هستید، سر خود را تکان دهید! تکان دادن سر یکی دیگر از ترفندهای روانشناختی است که معمولا در هنگام تلاش برای ترغیب دیگران مورد استفاده قرار می گیرد.
در حین مکالمه برای تأیید صحبت های طرف مقابل، گاهی اوقات سر تکان دهید. وقتی این کار را در زمان صحبت کردن انجام می دهید، برای شنونده دشوار است که سر خود را تکان ندهد. او در نهایت به طور ناخودآگاه با گفته های شما سازگار خواهد شد.
10- برای ایجاد تعهد از عمل متقابل استفاده کنید
سناریویی را تصور کنید که همسایه شما ماشین چمن زن خود را به شما قرض می دهد. چه احساسی خواهید داشت؟ قابل حدس است.
احساس خوشحالی خواهید کرد و تصور می کنید که مدیون او هستید. اغلب اوقات، وقتی به کسی لطفی می کنید، او احساس می کند که باید آن را جبران کند. به خصوص وقتی که اصلا انتظار آن را نداشته است.
15 تا از مهمترین نکات مذاکره موفق (جدیدترین تحقیقات)
شما باید یاد بگیرید که از این ترفند روانشناختی برای رونق بخشیدن به روابط خود استفاده کنید. ایجاد احساس مدیون بودن در افراد باعث ایجاد پاسخ متقابل می شود. در نتیجه وقتی درخواست خود را مطرح می کنید، احتمال اینکه آن را رد کنند بسیار کمتر است.
11- از تکنیک کنتراست استفاده کنید
تکنیک کنتراست ابزاری بسیار موثر است که معمولا در چانه زنی استفاده می شود.
تکنیک کنتراست روشی است که در آن شما خواسته های خود را با اغراق و بزرگ نمایی، مطرح می کنید سپس به تدریج عقب نشینی می کنید و در نهایت به خواسته اولیه خود می رسید.
این روش به دلیل تضاد بسیار زیاد بین تقاضای اول و تقاضای بزرگ نمایی شده روی افراد جواب می دهد. در حقیقت طرف مقابل تصور می کند پیشنهاد شما ایده آل است.

12- از زمان به نفع خود استفاده کنید
یک ترفند دیگر استفاده از زمان به نفع خود است. اگر افراد را از نزدیک بررسی کنید، متوجه خواهید شد که بعضی از آنها وقتی از نظر ذهنی خسته هستند، زودتر رضایت می دهند.
بنابراین اگر درخواستی دارید که ممکن است شخص مقابل به آن رضایت ندهد، بهتر است درست پس از انجام یک کار دلهره آور و خسته کننده (از نظر ذهنی)، درخواست خود را مطرح کنید.
حتی اگر بلافاصله پاسخی دریافت نکنید، حداقل این فرصت را دارید که خواسته خود را به گوش فرد مورد نظر برسانید. باید توجه داشته باشید که هیچ تضمینی وجود ندارد. موفقیت این روش در واقع به شخص بستگی دارد.
13- از استدلالهای متعادل و منطقی استفاده کنید
در حالی که بسیاری از مردم فکر می کنند بهترین راه برای ترغیب دیگران به یک ایده یا چشم انداز، تمرکز روی نکات مثبت و اجتناب کامل از موارد منفی است، تحقیقات خلاف آن را ثابت کرده اند.
در حقیقت ثابت شده است که ارائه یک بحث متعادل بهترین راه برای اقناع دیگران است. فقط روی نکات مثبت تمرکز نکنید و نکات منفی را نادیده نگیرید.
زبان بدن در مذاکره (تاثیر و 6 نکته که باید بلد باشید)
اگر در مورد نکات منفی آشکاری که ممکن است مطرح باشند، صحبت نکنید، ممکن است طرف مقابل احساس کند شما در حال فریبکاری هستید. حتی اگر نتواند هیچ نقصی پیدا کند، ممکن است دچار تردید شود.
وقتی هر دو طرف بحث را مطرح می کنید، ترغیب کردن افراد راحت تر است. به این ترتیب از نظر آنها قابل اعتمادتر به نظر می رسید و وقتی افراد به شما اعتماد داشته باشند ترغیب کردن آنها راحت تر خواهد بود.
14- از توافق برای بدست آوردن نتیجه مورد نظر استفاده کنید
وقتی طرف مقابل در پی یافتن پاسخ مناسب است، می توانید او را وادار کنید حتی قبل از تصمیم گیری تصمیم بگیرد. فرض کنیم شما با یکی از دوستانتان بیرون رفته اید و می خواهید یک فیلم را تماشا کنید اما دوست شما مطمئن نیست که می خواهد به سینما بیاید یا نه.
کاری که می توانید انجام دهید این است… در حالی که دوست تان سعی دارد تصمیم بگیرد که چه کاری انجام دهد به سمت سینما حرکت کنید. به احتمال زیاد او با شما موافقت کرده و به دیدن فیلم می آید.
این همان روشی است که فروشندگان هنگام بستن قراردادها اعمال می کنند. از آنجا که دست دادن اغلب با موافقت کردن در ارتباط است، فروشندگان در زمانی که شما در حال بررسی موضوع و پیشنهادات هستید با شما دست می دهند. با این کار احتمال بستن معامله بیشتر می شود.

15- قدرت تکرار را نادیده نگیرید
قدرت تکرار را نادیده نگیرید. من مطمئنم همه ما آهنگی را می شناسیم که اولین بار آن را دوست نداشتیم، اما در نهایت، پس از چندین بار تکرار، نظرمان تغییر کرده است.
تکرار قدرتمند است. الگوها و تکرارها در ایجاد آشنایی دخیل هستند. بسیاری از اوقات، به ایده ها و برنامه هایی علاقمند می شویم که بارها در معرضشان قرار گرفته ایم.
مردان از چه نوع چهره زنانه خوششان می آید؟ زنان چطور؟(جدید ترین تحقیقات)
ایده یا استدلالی را که می خواهید بفروشید یا ارائه کنید در طول مکالمه به روش های مختلف تکرار کنید.
البته توجه داشته باشید که نباید آن را بیش از سه مرتبه تکرار کنید. زیرا تکرار زیاد می تواند باعث مقاومت فرد در برابر آن شود. زیاده روی در هر چیزی بد است.
25 فوق ترفند برای ترغیب افراد به انجام آنچه می خواهید
1- اگر انتظار دارید طرف مقابل با نظر شما مخالف باشد، در کنار او بنشینید/بایستید نه در مقابل او. در چنین موقعیتی تضاد کمتری ایجاد می شود و طرف مقابل احساس خطر نمی کند. به این ترتیب، احتمالا دیدگاه شما را در نظر می گیرد.
2- اگر احساس می کنید سکوت ناخوشایند بین شما و شخصی که می خواهید با او کنار بیایید بیش از حد طولانی شده است، از او سوالاتی در مورد زندگی شخصی اش بپرسید. حتی خجالتی ترین و محافظه کارترین افراد هم دوست دارند در مورد خودشان صحبت کنند. علاوه بر این طرف مقابل نیز احساس تکلیف می کند که در ازای آن سوالی از شما بپرسد و در نتیجه مکالمه جریان پیدا می کند.
3- وقتی برای اولین بار با شخصی ملاقات می کنید، به رنگ چشم او توجه کنید. نیازی به به خاطر سپردن آن نیست، اما این کار میزان مناسبی از تماس چشمی را ایجاد می کند. تماس چشمی بخش مهمی از هر تعامل اجتماعی است، اما مدت زمان آن اهمیت بیشتری دارد. اگر به اندازه کافی نباشد- باعث می شود غیرقابل اعتماد به نظر برسید. و اگر خیلی زیاد باشد- ناراحت کننده و غیر عادی است.
4- اگر بگویید مادر یا پدرتان این اطلاعات را به شما داده اند، ترغیب کننده تر به نظر می رسید. بیشتر افراد به والدین خود احترام می گذارند و سخنان آنها را از صمیم قلب باور دارند. به همین دلیل است که اگر بگویید از پدر و مادر خود چیزی شنیده اید، دیگران ناخودآگاه آن را جدی تر می گیرند. 5- بهترین راه برای اینکه مردم به برخی ایده ها فکر کنند این است که آن را بارها و بارها تکرار کنید. اگر هدف تان این است که نظر خود را در مورد چیزی اعلام کنید، آن را به شکل های مختلف و در طول مکالمه تکرار کنید، البته هر بار با بیان متفاوت! به این ترتیب طرف مقابل کم کم ایده را می پذیرد زیرا مغز او آن را به عنوان یک ایده آشنا برچسب گذاری می کند.
6- اگر شخص مقابل به سوال شما به طور کامل پاسخ نداده یا هنوز با دیدگاه شما موافقت نکرده است، پس از پایان صحبت او سکوت کنید. سکوت برای بسیاری از افراد ناراحت کننده است و آنها را به ادامه ترغیب می کند.
7- اگر احساس می کنید شخصی از شما بدش می آید، از او چیزی قرض بگیرید، مثلاً کتابی که می دانید دارد. به این ترتیب یک ارتباط بین شما ایجاد خواهد کرد. وقتی کتاب را پس می دهید، می توانید نظر خود درباره کتاب را با صاحب آن به اشتراک بگذارید در نتیجه ممکن است بتوانید با هم صمیمی شوید.
8- برای جلب اعتماد دیگران به خود، اشتباهات جزئی خود را اعتراف کنید. به این ترتیب آنها شما را به عنوان یک فرد صادق که از پذیرش اشتباهات خود هراسی ندارد خواهند شناخت. این در نهایت به نفع شما خواهد بود: به عنوان مثال، در اختلاف نظرها راحت تر می توانید نظر دیگران را جلب کنید.
9- اگر احتیاج دارید شخص مقابل کار خاصی را برای شما انجام دهد، از او بخواهید ابتدا لطف بزرگتری به شما کند. پس از رد کردن لطف بزرگتری که مطرح کرده اید، افراد احتمالا درخواست آسان تر (که دقیقا همان چیزی است که شما نیاز دارید) را می پذیرند.
10- همچنین می توانید همزمان 2 گزینه به شخص مقابل ارائه دهید. یکی از آنها چیزی است که بدنبال آن هستید و دیگری – کاری که انجام آن دشوارتر است. در این صورت درخواست اصلی شما با توجه به اینکه آسانتر به نظر می رسد، شانس بیشتری برای پذیرفته شدن دارد.
11- اگر اغلب نام افرادی که به شما معرفی می شوند را فراموش کنید (مثل من)، ترفند زیر را بکار ببرید. بعد از اینکه نام یک نفر را شنیدید، فورا از آن استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا آن را در ذهن خود تقویت کنید. علاوه بر این، طرف مقابل با شنیدن نام خود احساس مهم بودن می کند.
12- افراد از اینکه با دقت به آنها گوش دهید خوششان می آید. یک روش خوب برای نشان دادن توجه خود به دیگران این است که گفته های آنها را دوباره بیان کنید. این نشان می دهد که آنها را درک می کنید.
13- اگر در گروه تازه وارد هستید، یک داستان خنده دار تعریف کنید تا واکنش اعضا را ببینید. کسانی که ارتباط نزدیکی با هم دارند تمایل دارند هنگام خندیدن به یکدیگر نگاه کنند. به این ترتیب می توانید ارتباطات بین افراد را درک و شناسایی کنید.
14- یک روش کاملا شناخته شده برای ایجاد ارتباط با دیگران آیینه کردن زبان بدن آنها است. اما چیزی که اکثر مردم نمی دانند این است که این کار باید با ظرافت انجام شود. حرکات طرف مقابل را عینا تکرار نکنید. شما قرار است فقط وضعیت کلی بدن را کپی کنید! به عنوان مثال، اگر شخصی که با او صحبت می کنید از شما فاصله گرفته و دستانش را روی یکدیگر قرار داده، به احتمال زیاد از اینکه به او نزدیک شوید و دستانتان را از هم باز کنید خوشحال نخواهد شد. در این شرایط، شما باید رفتار محافظه کارانه ای داشته باشید.
شخصیت شناسی افراد مختلف از روی چهره آن ها (بدون خطا)
15- وقتی شخص مقابل به شما چیزی می گوید که با آن موافق نیستید، فورا مخالفت نکنید. از جمله “منظورتان را درک می کنم” یا چیز مشابهی استفاده کرده و نظر خود را به آن اضافه کنید. به این ترتیب می توانید دیدگاه خود را بدون مخالفت با شخص مقابل بیان کنید.
16- پس از اتمام سخنان خود در حین جلسه یا مذاکره، به چشم افراد نگاه کنید و در سکوت منتظر بمانید. نگاه مصمم بر چگونگی درک دیگران از سخنان شما تأثیر می گذارد. اگر در این لحظات ارتباط چشمی خود را حفظ نکنید، دیگر اعتماد به نفس نخواهید داشت و افراد بعد از مدت بسیار کوتاهی علاقه خود را به موضوع از دست می دهند.
17- اگر اولین قرار ملاقات تان است و می خواهید موفقیت آمیز باشد، چیز هیجان انگیزی را به آن اضافه کنید. هورمون هایی که هنگام هیجان، تعجب یا حتی ترس از افراد خارج می شوند به ایجاد پیوندهای قوی تر کمک می کنند.
18- اشتیاق مسری است. به همین دلیل اگر می خواهید افراد ایده شما را بپذیرند، تا آنجا که ممکن است در مورد آن مشتاق و هیجان زده شوید. وقتی طرف مقابل این نوع احساسات را در شما ببیند، همان احساس را پیدا خواهد کرد.
19- اگر از ملاقات با افراد جدید یا صحبت کردن در مقابل جمع احساس راحتی نمی کنید، مغز خود را فریب دهید و باور کنید که می توانید براحتی این کار را انجام دهید! وقتی وانمود می کنید که ترسی ندارید، مغز شما مجبور به پذیرش آن می شود. اگر اضطراب تان با این روش رفع نشد، وانمود کنید که همه کسانی را که می خواهید ملاقات کنید می شناسید. این به شما کمک می کند تا آرامش بیشتری داشته باشید.
20- روش غیرمنتظره دیگر برای آرامش اعصاب، آدامس جویدن است! عملکرد مغز انسان خنده دار است: باور دارد که وقتی غذا می خورید، در امان هستید. البته توجه داشته باشید: من نمی خواهم شما را تشویق کنم که یک تکه آدامس را در طول مصاحبه یا جلسه در دهان خود قرار داده و بجوید! اما این می تواند یک روش خوب برای کاهش اضطراب در زمان انتظار باشد.
21- اگر می خواهید طرف مقابل با شما موافقت کند، هنگام صحبت سرتان را تکان دهید. به این ترتیب او نیز به طور ناخودآگاه همین کار را انجام می دهد. در نتیجه مغز او فریب می خورد و باور می کند که با گفته های شما موافق است.
22- اگر می خواهید مخاطب چیز خاصی را انتخاب کند، حداقل سه گزینه برای او لیست کنید و گزینه مورد نظر را به عنوان آخرین مورد ارائه دهید. افراد معمولا آخرین مورد موجود در لیست را بهتر به خاطر می آورند و در نتیجه آن را انتخاب می کنند.
23- از Halo Effect استفاده كنید تا افراد شما را دوست داشته باشند! این یک پدیده روانشناختی است که در آن برداشت اولیه خوب از شخص مقابل تحت تأثیر برخی برداشت ها یا خاطرات دیگر قرار می گیرد. به عنوان مثال، در یک مصاحبه شغلی، بدنبال نقاط مشترک بین طرفین باشید. فرض کنید هر دوی شما طرفدار یک برند خاص هستید. بحث در مورد جدیدترین محصولات ارائه شده توسط این شرکت باعث ایجاد صمیمیت بین شما و مصاحبه کننده خواهد شد!
24- اگر کسی در تلاش است با بلند صحبت کردن حرف شما را قطع کند، متوقف نشوید – به صحبت خود ادامه دهید. توجه داشته باشید که نباید صدای خود را بلند کنید. با همان لحن قبلی ادامه دهید. به این ترتیب شخصی که سعی کرده حرف شما را قطع کند به زودی احساس معذب بودن می کند و ساکت می شود.
25- تا آنجا که ممکن است منظور خود را صریح بیان کنید. اگر از عبارت “من می خواهم شما …” استفاده کنید، طرف مقابل تصور می کند قصد درخواست چیزی را دارید (حتی اگر این طور نباشد).
نتیجه گیری
هنر اقناع در تحقق درخواست هایی که از دیگران داریم کلیدی است، اما باید بدانیم چطور این کار را انجام دهیم. اقناع با فریبکاری فرق دارد.
در اقناع نیت خیر است، در حالی که فریبکاری نیت بدی دارد.
هنر خوب صحبت کردن با افراد مختلف: نکات بسیار مهم و کاربردی
کسیکه فریبکاری می کند به حد و مرزها احترام نمی گذارد. او هر کاری می کند تا دیگران با او موافقت کنند.
وقتی پای دروغ و فریب در میان باشد هیچ چیز خوبی از آن حاصل نمی شود. بنابراین اگر تصمیم گرفتید از ترفندهای روانشناختی فوق استفاده کنید، حتما این نکته را به خاطر داشته باشید!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *