آموزش, اخبار, اطلاعات عمومی, کاردستی, مادر و کودک, مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

فلوشیپ چیست؟ مزایا، روش دریافت، و همه نکات کاربردی

فلوشیپ چیست؟ مزایا، روش دریافت، و همه نکات کاربردی

فلوشیپ (Fellowship) به معنای کمک هزینه است و در اصل دوره کوتاه مدتی بین چند ماه تا یکسال است که بر خلاف اکثر دوره های اینترشیپ (internship) شامل حقوق می شود. در حقیقت فلوشیپ یک دوره تکمیلی تخصصی است که هزینه آن را دانشجو نمی پردازد. این کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان فرصت می دهد تا رزومه و تجربیات کاری خودشان را افزایش بدهند.
معمولا دانشجویان تحصیلات تکمیلی که درخواست فلوشیپ می دهند از قبل تجربه زیادی دارند، چون فلوشیپ بر اساس شایستگی افراد به آنها تعلق می گیرد. کسانی که معدل بالایی دارند یا مشاغل مهمی دارند برای دریافت فلوشیپ با هم رقابت می کنند. ما در این مطلب همه موارد مربوط به فلوشیپ مثل مزایای آن، انواع مختلف فلوشیپ، مراحل درخواست و موارد دیگر را بررسی می کنیم.
برای یادگیری چه بخوریم؟ 9 خوراکی ثابت شده
تعریف فلوشیپ در ویکی پدیا
فلوشیپ یا دوره تکمیلی تخصصی یکی از دوره‌های تحصیلی تکمیلی پزشکی در رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی و دامپزشکی می‌باشد که پس از تکمیل دوره تخصص گذرانده می‌شود.
معمولاً برای هر رشته تخصصی پزشکی در چند موضوع عمده دوره‌های فلوشیپی در نظر گرفته می‌شود که متخصصان واجد شرایط می‌توانند در آن شرکت کرده و فارغ‌التحصیل شوند. طول دوره بسته به نظر استادان مربوطه بوده و در حدود ۱۸ ماه است. بعنوان مثال برای متخصصان زنان و زایمان دارای تخصص دانشنامه تخصصی برای دوره‌های فلوشیپی ناباروری پریناتولوژی و غیره وجود دارد.
این اصطلاح در رشته های دیگر نیز با شرایط متفاوتی کاربرد دارد که مثلاً در رشته‌های مهندسی معرف دوره تحصیلی متفاوتی است. فلوشیپ‌های پزشکی در بسیاری از کشورهای دنیا ارائه می‌شود و موجب افزایش سطح علمی پزشکان می‌گردد. برای مثال یک متخصص چشم می‌تواند دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) در رشته قرنیه را بگذراند. البته اصطلاح فلوشیپ ممکن است در سایر رشته‌های غیرپزشکی نیز با عناوین مختلفی به کار برده شود.
دوره فلوشیپ
متقاضیانی که قصد دارند توانایی های حرفه ای و شغلی خودشان را بعد از فارغ التحصیلی افزایش بدهند می توانند برای فلوشیپ درخواست بدهند. افراد واجد شرایط می توانند از مزایای بیشتری مثل بیمه، مسکن یا دریافت وام نیز برخوردار شوند؛ اما مزیت واقعی و اصلی فلوشیپ پیشرفت شغلی افراد محسوب می شود. دانشگاهها و دانشکده ها، شرکتها، سازمانهای غیر انتفاعی، بنیادها، سازمانهای رسانه ای و سازمانهای دولتی همگی می توانند به عنوان اسپانسر عمل کنند و هزینه دوره فلوشیپ متقاضیان را بپردازند.
مزایای دوره فلوشیپ
برخی از مزایا و فواید اصلی دوره فلوشیپ شامل موارد زیر می شوند: 

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

 

کمک هزینه تحصیلی: درست مثل کمک هزینه ها و بورسهای دانشگاهی، در دور فلوشیپ هم به شما کمک هزینه هایی اعطا می شود. قبل از پذیرش کمک هزینه تحصیلی حتما جزییات مالی فرم را به دقت مطالعه کنید. همچنین یادتان باشد که در این دوره هم بورس تحصیلی موجود است و هم فلوشیپ یا همان کمک هزینه دوره.
توسعه فرصتهای شغلی: در دوره فلوشیپ شما این شانس را دارید که با افراد شناخته شده و مطرح رشته خودتان آشنا شوید. وجود چنین ارتباطاتی باعث می شود در آینده فرصت های شغلی بهتری در دسترستان قرار بگیرد.
تاثیرات مثبت بلند مدت: می توان گفت که از همه مهتر این است که دوره فلوشیپ به شما امکان می دهد تا در حرفه خودتان به موفقیتهای چشمگیری دست پیدا کنید. فلوشیپ برخلاف خیلی از دوره های اینترشیپ به دانشجویان امکان می دهد تا مطالعات عمیقی داشته باشند و از آموزشهای دقیقی برخوردار شوند. خیلیها در این دوره ها فرصت همکاری با سازمانهای علمی تحقیقاتی بزرگ را پیدا کرده اند.

15 تا از جدیدترین قرصهای مکمل تقویت حافظه (بدون عوارض)
نحوه اخذ فلوشیپ
از جمله منابع دیگر برای دستیابی به فلوشیپ موارد زیر هستند:

دانشگاهیان: یکی از منابع برتر برای دستیابی به فلوشیپ استادان شما هستند. از آنها بپرسید که آیا ازبرنامه های فلوشیپی که شما به آن علاقه مند هستید اطلاع دارند یا نه. اساتید شما میتوانند در تضمین توصیه نامه های فلوشیپتان به شما کنند.
مشاور دانشگاه: گام بعدی در این روند مشاور تحصیلی شماست. به احتمال زیاد آنها دانشجویان زیادی را برای دوره های کار آموزی، فلوشیپ، دستیاری و هر چیز دیگری که فکرش را بکنید راهنمایی کرده اند. با ایجاد رابطه با مشاور تحصیلی خود میتوانید از فرصت های شغلی استفاده کنید.
دنبال اینترشیپ باشید: گزینه های اینترشیپ در رشته ی خود را با دقت بیشتری بررسی کنید. در واقع، بسیاری از دوره های اینترشیپ اساساً از فلوشیپ ها قابل تفکیک نیستند پس فعلا آنها را کنار نگذارید.

انواع مختلف فلوشیپ
سه دسته مختلف فلوشیپ کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد.
1- فلوشیپ های تحصیلات تکمیلی: فلوشیپ های تحصیلات تکمیلی به دانشجویان فارغ التحصیل کمک می کند تا هزینه هایی مانند شهریه را پرداخت کنند. فلوشیپ ها ممکن است شامل مواردی مانند کمک هزینه مخارج زندگی و بیمه ی مراقبت های بهداشتی، و همچنین هزینه هایی که برای رشد حرفه ای یک دانشجوی فارغ التحصیل لازم است مانند هزینه های ثبت نام در کنفرانس باشد.
2- فلوشیپ های پزشکی: این فلوشیپ ها فقط در دسترس پزشکانی است که از قبل دانشکده پزشکی و دوره رزیدنتی در رشته پزشکی خود را به پایان رسانده اند. همکاران پزشکی پزشکانی هستند که به دنبال آموزش بیشتر در یک تخصص فرعی هستند تا در رشته خاصی از پزشکی متخصص شوند. برای مثال پزشکی که دوره ی رزیدنتی هوشبری را به پایان رسانده است، ممکن است تصمیم بگیرد در زمینه بیهوشی اطفال، که بر نحوه بیهوش کردن کودکان در طول عملیات پزشکی تمرکز دارد دوره فلوشیپ بگذراند.
3- فلوشیپ های فوق دکتری: این کمک هزینه ها برای افرادی است که به تازگی دوره دکتری خود را به پایان رسانده اند و می خواهند زمان بیشتری را صرف مطالعه و تحقیق کنند. برخی ازاین کمک هزینه های فوق دکتری مخارج دوره هایی که به بررسی یک موضوع دانشگاهی ویژه اختصاص یافته است را می پردازد و به دانش پژوهان این امکان را می دهد تا در یک موضوع فنی اما حیاتی متخصص شوند. سایر کمک هزینه های فوق دکتری به تأمین مالی یک تلاش بلند پروازانه علمی کمک می کند. بسیتری از کمک هزینه های فوق دکتری شامل نیازهای آموزشی و پژوهشی می شود. پرسودترین کمک هزینه های فوق دکتری، دوره های مالی و همچنین تلاش های فوق برنامه است.
20 روش/ترفند علمی یادگیری سریعتر دروس
مدت زمان دوره فلوشیپ چقدر است؟
مدت زمان اتمام یک فلوشیپ دانشگاهی بسته به نوع فلوشیپ و قوانین موسسه ای که آن را اهدا میکند متفاوت است. یک فلوشیپ بطور معمول حداقل یکسال و در اغلب موارد بیشتر از یکسال طول می کشد. فلوشیپ های سالانه خاصی قابلیت تمدید دارند مشروط بر اینکه فرد به استانداردهای واجد شرایط خاص، مانند حفظ معدل بالا، پس از اتمام سال فلوشیپ دست یابد.
امکان استفاده از ترکیب چندین فلوشیپ کوتاه مدت به منظور تامین وجه مناسب برای مدت برنامه تحصیلی دانشجو وجود دارد. از آنجایی که رسیدن به درجه دکتری به طور معمول به حداقل جهار سال تحصیل و یک سال آماده سازی پایان نامه نیاز دارد، فلوشیپ دانشجوی مقطع دکتری ممکن است چند سال ادامه داشته باشد.

روند درخواست فلوشیپ و سایر کمک هزینه ها چگونه است؟
قوانین و دستورالعمل های رایجی وجود دارد که هنگام درخواست کمک هزینه تحصیلی، دانشجویی یا فلوشیپ باید از آنها پیروی کنید. برخی از این ملاحظات عبارتند از:

آگاهی به آخرین مهلت: مهلت درخواست بسیاری از این برنامه ها به شدت سختگیرانه است. از آنجا که درخواست کمک هزینه تحصیلی یا فلوشیپ یک سال قبل از نیاز به آن انجام می شود، شما باید مهلت درخواست را در برنامه سالانه خود برنامه ریزی کنید.
معیارهای واجد شرایط بودن را بررسی کنید: قبل از اقدام واجد شرایط بودن خود را بررسی کنید تا زمان خود را برای برنامه ای که برای آن واجد شرایط نیستید تلف نکنید. برخی از برنامه ها دارای معیارهای اضافی هستند، بنابراین ممکن است لازم باشد زمانی را برای اطمینان از اینکه پیشنهاد شما از قوانین پیروی می کند اختصاص دهید.
قوانین: اگر می‌خواهید شانس خود را برای دریافت کمک مالی افزایش دهید، مطمئن شوید که تمام دستورالعمل‌های مدرسه را درهر مرحله از روند درخواست پیروی می کنید.
دستورالعمل ها: به طور معمول، این برنامه ها شامل یک آزمون ارزیابی هستند. قبل از شروع به پاسخ دادن، دستورالعمل ها را با دقت بخوانید. عجله نکنید. وقتی از یک حوزه امتحان با عجله به قسمت بعدی می روید، امکان اشتباه خواندن دستورالعمل ها بسیار زیاد است. بهرحال، این موضوع میتواند منجر به بی دقتی و یا ایجاد خطاهای کوچک و از دست دادن درخواست تان شود.
رقابت: به احتمال زیاد هم در مورد کمک هزینه تحصیلی و هم فلوشیپ رقابت سختی وجود خواهدداشت. بسیاری از دانشجویان آرزوی ادامه تحصیلات عالی یا کارهای تحقیقاتی کارشناسی ارشد را دارند اما فاقد منابع مالی برای انجام این کار هستند. در عوض به این کمک های مالی روی می آورند. این به این معنی است که شما باید سعی کنید بهترین عملکرد را داشته باشید تا از دیگران متمایز شوید.
پوشش تحسین بر انگیز: اگر در امتحان قبول شوید، به مصاحبه با تیم تصمیم گیرنده دعوت خواهید شد. این مصاحبه تعیین می کند که آیا شما کمک مالی را دریافت می کنید یا خیر. در زمان ملاقات لباس کناسب بپوشید. شما به این نیاز دارید که مردم شما را ببینند و با خود فکر کنند، “بله، این کسی است که شایسته این فلوشیپ و یا کمک هزینه تحصیلی است. برای دستیابی به هدف اگر مدرسه یا سازمان قوانین پوششی خاصی را برای شما فرستاده است آن را رعایت کنید. این به شما کمک می کند تا به جای ظاهرتان، روی خود و آنچه می گویید تمرکز کنید.

هوش عمومی چیست؟ تاثیر آن بر زندگی و 2 نظریه هوش
در صورت رد درخواست، متقاضی چه کاری باید انجام دهد؟
دلیلی وجود ندارد که اگر بار اول شکست خوردید، دوباره تلاش نکنید. از اینکه بار دیگر تلاش کنید ترس نداشته باشید. فرصت های متعددی برای کمک هزینه تحصیلی وجود دارد، از جمله برخی از آنها که به دانشجویان با معدل پایین تر اجازه استفاده می دهد. شما با هر درخواستی که ارسال می کنید، تجربه کسب می کنید و شانس خود را برای گرفتن کمک هزینه تحصیلی، دانشجویی و یا فلوشیپ افزایش می دهید. حتی اگر بار اول تأیید نشدید، به مرور زمان پیشرفت خواهید کرد و به زودی کمک هزینه تحصیلی به شما تعلق خواهد گرفت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *