آموزش, اخبار, سایر هنرهای مهم, کاردستی, مادر و کودک, مینیاتور, نگارگری

مینیاتور: آموزش صفر تا صد با 12 درس رایگان+ نکات کاربردی

مینیاتور: آموزش صفر تا صد با 12 درس رایگان+ نکات کاربردی

مینیاتور یکی از سبک های قدیمی نقاشی است که به هنر به تصویر کشیدن رویا معروف است. این سبک از نقاشی دارای ظرافت و جزئیات زیادی است.
مینیاتور مخفف شده واژه فرانسوی مینی موم ناتورال minimum natural به معنای طبیعت ظریف و کوچک شده است. موضوع نقاشی مینیاتور اغلب طبیعت است.
در میناتور هنرمند به سراغ بازتاب دادن طبیعت در نقاشی خود می رود و سعی میکند احساسات و آنچه را که در اطراف خود حس میکند را در قالب نقاشی بسیار زیبا و ظریف به تصویر بکشد. در این صورت است که میناتوریست با به تصویر کشیدن امیال و آرزو های خود اما به صورت کاملا اغراق آمیز سعی در ایجاد رابطه با مخاطب دارد.
آموزش تصویری سنگ دوزی روی لباس مجلسی و مانتو (جدید و شیک)
در نقاشی مینیاتور طبیعت با قدرت تخیل و تجسم خلق می شود. میناتوریست با حرکت های روان خط و رنگ های ویژه تجسمی از طبیعت را به تصویر می کشد اما شایان ذکر است که هنرمند مینیاتوریست از طبیعت الهام می گیرد اما از آن تقلید نمی کند. به قدر نیاز از طبیعت الهام می گیرد و با تصور، تخیل و اعتقادات خود تصویری بی نظیر و خیالی از آنچه دیده است خلق می کند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در گذشته خلق تصاویری که عین واقعیت بوده به معنای اخلال وبی احترامی به طبیعت قلمداد می شده از این رو ممنوع اعلام شده بود. به همین دلیل بود که نقاشان ایرانی به نگارگری یا همان مینیاتوری پناه بردند.
در نقاشی میناتوری حجم و سایه روشن به کار نمی رود. هنرمندان علاقه ای چندانی به کشیدن پیکرهای انسانی ندارند بلکه بیشتر مشتاق کشیدن لباس های فاخر و زیبا بر تن شخصیت های خود که معمولا صورت های جوان بدون جنسیت دارند هستند. میناتوریست ها اغلب با لباس بدن شخصیت ها را می پوشانند و مدل ها را بلند تر از حالت واقعی می کشند.
درختان در این سبک نقاشی اغلب دارای شکوفه های زیبا هستند اما به ندرت درختان بدون برگ و شکوفه دیده می شود. اسب ها نیز غالبا از پهلو ترسیم می شوند به طوری که شاید شما تا به حال اسبی از روبه رو یا پشت در نقاشی مینایتوری ندیده باشید.
در طرح های این سبک نقاشی میبینم که خط و حالت های آن به رنگ ارجحیت دارند. خطوط گویی در حال حرکت هستند؛ خم می شوند و برمی خیزند یا گردهم می آیند و همه به یک جهت معین حرکت کرده و می خواهند چیزی را نشان دهند.

هنر منیاتوری ارتباط مستقیم با داستان سرایی و کتاب ها داشته است. هر نقاشی گویی داستانی تعریف می کند و مفهومی درون خود دارد. در گذشته هنر میناتوری به انتقال داستان ها و مفاهیم کمک می کرده از همین رو از آن ها در اسناد و کتب استفاده می کردند تا خوانندگان با دیدن آن ها متوجه مفهوم آنچه می خواندند شوند.
در فرهنگ ایرانی واژه مینیاتور هیچ ربطی به اندازه آن ندارد و به هیچ وجه محدود به خلق تصاویر کوچک ریز نقش نبوده است. چناچه ما می توانیم این سبک از نقاشی را بر روی دیوار ها و سطوح وسیع ببینم اما همچنان شکل کوچکتر و ظریف تر آن در نسخه های خطی به صورت تذهیب، حاشیه سازی، گل و مرغ و… وجود دارد.

آموزش رشته صنایع دستی، انواع آن و نکات کاربردی
دروس ویدیویی آموزش مینیاتورکاری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
آموزش نگارگری، سبک ها، بازار کار و چند نمونه فوق العاده
جمع بندی و دو نکته تکمیلی
مینیاتوری ایرانی از دوره پیش از اسلام نیز وجود داشته است اما بعد از حمله مغول ها تحت تأثیر سبک چینی و آسیای شرقی قرار گرفته است. مینیاتوری ایرانی ویژگی های منحصربه فردی دارد از جمله جزئیات و ظرافت بی اندازه. به طوری که برای دیدن تمام جزئیات بعضی نقاشی ها باید ذره بین به دست گرفت.
حتما بخوانید: 44 مهارت کاربردی که هر مرد و زن باید بلد باشند
از ویژگی هایی دیگری که منحصرا به مینیاتور ایرانی اطلاق می شود عدم استفاده از پرسپکتیو در نقاشی است. هنرمندان سعی می کنند عناصر نقاشی را به صورت صاف روی هم قرار دهند. اگرچه ممکن این برای کسانی که به سبک غربی عادت کرده باشند ابتدایی به نظر برسد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *