آموزش, اخبار, اطلاعات عمومی, کاردستی, مادر و کودک, مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

پروپاگاندا چیست؟ انواع آن و چرا استفاده می شود؟

پروپاگاندا چیست؟ انواع آن و چرا استفاده می شود؟

پروپاگاندا اطلاعات جانبدارانه یا گمراه‌کننده‌ ای است که برای تبلیغ یک موضوع یا هدف سیاسی استفاده می‌ شود. با ما همراه باشید تا بیشتر و جامع تر با این مفهوم آشنا شوید.
پروپاگاندا چیست؟
پروپاگاندا (Propaganda) اطلاعاتی است که هدف آن تحمیل یک طرز فکر یا هدف خاص سیاسی است که معمولا با استفاده از اطلاعات مغرضانه یا گمراه کننده همراه است. گروه های سیاسی به منظور تأثیرگذاری بر مردم و تامین منافع شان دست به پروپاگاندا می زنند.
پروپاگاندا انواع مختلفی از جمله پوستر، فیلم ، متن و تصویر را دارد. این نوع تبلیغات بیشتر در زمان درگیری استفاده می شود. دولت ها از پروپاگاندا برای انتشار اطلاعات نادرست در مورد دشمن شان و همین طور آگاه کردن مردم نسبت به قوانین و مقررات موجود استفاده خواهند کرد و تاثیر مثبت بسیار زیادی هم برایشان خواهد داشت.

 
برای یادگیری چه بخوریم؟ 9 خوراکی ثابت شده
چرا از پروپاگاندا استفاده می شود؟
پروپاگاندا معمولا ابزار گروه های سیاسی یا فعالانی است که می خواهند مردم را متقاعد کنند تا مثل آن ها فکر و عمل کنند. این شیوه معمولا احساسات را هدف قرار می دهد و کاری می کند تا مخاطب به جای نشان دادن واکنش منطقی، احساساتش تا حد زیادی برانگیخته شود.
از زمان های قدیم، پروپاگاندا به عنوان ابزاری توسط هر دو جناح در جنگ جهانی اول استفاده می شد. با این حال، در طول قرن بیستم، به پروپاگاندا با دیدی منفی نگاه شده است تا جایی که هر گاه این کلمه را شنیده می شود؛ این طور تفسیر می شد که یک سری اطلاعات حاوی دروغ های تعمدی در مورد یک موضوع خاص است.
پروپاگاندا جنگ جهانی دوم
چند نمونه از معروف ترین نمونه های پروپاگاندا، پوستر های سیاسی است که در طول جنگ جهانی دوم استفاده می شده است . این پوستر ها برای تشویق مردان برای پیوستن به ارتش و تشویق زنان به اشتغال در کارخانه ها طراحی شده بودند. پوستر های تبلیغاتی زمان جنگ به گونه ای طراحی شده بودند که چشم نواز باشند و پیام خاصی را به مردم منتقل کنند.
این پوستر های تبلیغاتی اغلب حاوی یک شعار کوتاه و جذاب اند که با حروف درشت و برجسته نوشته شده اند. آن ها حاوی تصویر هم هستند تا بیشتر در یاد ها بمانند و یا حتی مردم را بترسانند. در طول جنگ جهانی دوم، پروپاگاندا ابزار مهمی برای جلوگیری از وحشت و شایعات بود، با این حال، این پوستر ها در دوران مدرن به دلیل استفاده از تاکتیک های جدید برای ترساندن و ایجاد حس گناه جهت تحت کنترل درآوردن مردم مورد انتقاد قرار گرفته اند. 

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

 

تنها روشهای ممکن کسب درآمد آنلاین در ایران (کاملا عملی و پولساز)
پروپاگاندای منفی چیست؟
پروپاگاندای منفی نوعی تبلیغات است که برای تحقیر یا تهمت زدن به یک گروه خاص که می تواند یک کشور، یک فرهنگ، یک کسب و کار و یا یک گروه اجتماعی باشد، استفاده می شود. پروپاگاندای منفی در گذشته برای برانگیختن مردم علیه یکدیگر هم استفاده می شده است. یکی از مهم ترین دلایلی که آدولف هیتلر توانست قدرت را در آلمان به دست بگیرد، ایجاد کمپین پروپاگاندای منفی بود که می خواست اکثریت جمعیت آلمان را علیه یهودیانی که در آن زمان در آلمان زندگی می کردند ، تحریک کند.
آدولف هیتلر و متحدانش اطلاعات نادرستی را در مورد یهودیان منتشر کردند و پروپاگاندای منفی راه می انداختند تا مردم را متقاعد کنند که مشکلاتی که آلمان بعد از جنگ جهانی اول با آن روبرو بوده؛ تقصیر یهودیان است. علی رغم این واقعیت که هیچ مدرکی برای تأیید این موضوع وجود نداشت، بسیاری از مردم این تبلیغات را باور کردند. همین امر به قوی تر شدن آدولف هیتلر و در نهایت شروع جنگ جهانی دوم کمک کرد.
پروپاگاندای مثبت چیست؟

پروپاگاندای مثبت نوعی تبلیغات است که برای آگاه کردن مردم یا تشویق آن ها به انجام کار هایی برای کمک به جامعه استفاده می شود. برخلاف پروپاگاندای منفی که بیشتر بر دروغ و اطلاعات نادرست متکی است، در این یکی معمولا شیوه های متفاوت فکری که بر پایه حقایق اند ، برجسته و به مردم معرفی می شوند.
نمونه ای از این پروپاگاندا، کمپین تبلیغاتی است که برای تشویق زنان به کار در طول جنگ جهانی دوم طراحی شده بود. این پوستر ها حاوی پیام ‌هایی مثل ” ما می ‌توانیم آن کار را انجام دهیم ” بودند و هدف شان متقاعد کردن زنان نسبت به این که به اندازه مردان توانایی کار در کارخانه ‌های مهمات ‌سازی را دارند، بود.
معرفی 12 کار برای انجام در منزل توسط آقایان 
نمونه دیگری از پروپاگاندای مثبت را می توان در دوران مدرن از جانب گروه هایی مشاهده کرد که به دنبال گسترش آگاهی در مورد تغییرات آب و هوا هستند. این تبلیغات حقایقی را در مورد نحوه تغییر رفتار انسان در سیاره ما برجسته می کند تا مردم را تشویق کند تا سبک زندگی شان را طوری اصلاح کنند که به محیط زیست آسیب کم تری وارد شود.
اگر در مورد پروپاگاندا در کلاس تدریس می کنید، می توانید دانش آموزان تان را تشویق کنید تا در مورد این موضوع فکر کنند و به این سؤالات پاسخ بدهند:

چه گروه هایی از پروپاگاندای منفی سود می برند ؟
چرا این گروه ها از پروپاگاندای منفی استفاده می کنند؟
آیا پروپاگاندای منفی خلاف قانون است؟
چه گروه هایی از پروپاگاندای مثبت استفاده می کنند ؟
چرا پروپاگاندای مثبت بهتر از منفی است؟

انواع پروپاگاندا

راه انداختن کاروان تبلیغاتی: هدف از این کار تشویق مردم به انجام یک کار آن هم صرفا به این دلیل است که افراد زیادی آن را انجام می دهند.
تایید و توصیه افراد دیگر : این نوع پروپاگاندا به کارشناسان و منابع معتبر برای ترویج یک ایده خاص متکی است.
ارجاع دادن: این نوع پروپاگاندا ویژگی‌های یک فرد شناخته شده را به یک محصول ربط می دهد تا آن را بالا ببرد یا تخریب کند. ربط دادن یک چیز به یک شخص محترم ارجاع دادن از نوع مثبت اما مقایسه کردن یک فرد منفور و یک محصول ارجاع منفی است.
تکرار : تکرار یک پیام به هک شدن آن در ذهن مخاطب کمک می کند.
استفاده از زبان خوش و احساسی : با این کار پیام با احساسات و عاطفه بیشتری منتقل می شود و مخاطب را بهتر به سمت خود جذب می کند.

در ادامه بخوانید: 44 مهارت که هر مرد و زنی در زندگی باید بلد باشند

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *