آموزش, اخبار, سایر هنرهای مهم, سلامت, کاردستی, مادر و کودک

8 فواید دوش آب سرد برای سلامتی (برای خانمها)

8 فواید دوش آب سرد برای سلامتی (برای خانمها)

شاید به گوشتان خورده باشد که می گویند دوش آب سرد برای بدن مفید است. گهگاهی هم در خبرها می شنویم که فردی در دمای زیر صفر و در آبهای بسیار سرد شنا کرده تا به رکورد جدیدی دست پیدا کند. گفته می شود که آب سرد با فواید مختلفی از بهبود کیفیت خواب گرفته تا افزایش تولید اندورفین و تقویت سیستم ایمنی قوی همراه است. ما در این مطلب به بررسی این فواید می پردازیم.
9 مورد از فواید دوش آب سرد برای سلامتی
1- دوش آب سرد بعد از یک تمرین سخت، بدنتان را سریعتر ریکاوری می کند
تا حالا چیزی درباره ورزشکارانی که بعد از جلسات تمرینی سختشان حمام یخ می گیرند شنیده اید؟ دوش آب سرد هم دقیقا فوایدی شبیه حمام یخ دارد. طبق گفته کارشناسان، سرما واکنش عروق خونی ما را تحریک می کند و باعث انقباض و تنگ شدن این عروق می شود.
این اتفاق باعث می شود تا جریان خون به جایی که بیشتر مورد نیاز است یعنی به اندامهای حیاتی بدن ورزشکاران هدایت شود. بنابراین خون مجبور می شود دوباره به قلب برگردد و بعد به ریه ها برود تا مجددا تجدید شود. این خون اکسیژن دار به همین ترتیب در سراسر بدن فرد پمپاژ می شود و اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز را به اندامها می رساند.
از دست ندین: 44 مهارت کاربردی که هر فردی باید بلد باشد
علاوه بر این، سرما هر نوع التهاب و تورمی که ممکن است در طی تمرینات ورزشی تان به وجود آمده باشد را هم کاهش می دهد. دوش آب سرد روند بهبودی و ریکاوری بدن شما را تسریع می کند و دردهای عضلانی را هم کاهش می دهد.
2- دوش آب سرد باعث افزایش سلامت روحی شما می شود
بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا کامنولث (Virginia Commonwealth)، دوش آب سرد 2 تا 3 دقیقه یک یا دو بار در روز در کاهش برخی از علائم افسردگی موثر است. قبل از اینکه دوش آب سرد بگیرید، 5 دقیقه زیر دوش باشید و به تدریج دمای آب را پایین بیاورید تا در نهایت آب کاملا سرد شود. سپس یکی دو دقیقه زیر دوش آب سرد بمانید.
یافته های این تحقیق این واقعیت را نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض سرما باعث فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک می شود و چون گیرنده های سرمای زیادی در پوست وجود دارند، وقتی شما در مواجهه با سرما قرار می گیرید، تکانه های الکتریکی زیادی از انتهای عصب‌ های محیطی به مغز فرستاده می شود که منجر به تسکین حالات روحی روانی می شود. با اینکه هنوز هم به تحقیقات زیادی در این زمینه نیاز است، اما یافته های اولیه بسیار امیدوار کننده هستند.

3- دوش آب سرد درد را تسکین می دهد
حتما برای شما هم پیش آمده که برای تسکین سوختگی یا درد کمرتان از کمپرس یخ استفاده کنید. بر اساس یافته های منتشر شده در مجله علوم پزشکی آمریکای شمالی، سرما اثر بیحس کننده دارد. همانطور که قبلا هم گفتیم، سرما باعث منقبض و تنگ شدن رگهای خونی می شود تورم را کاهش می دهد. علاوه بر این، سرما سرعت انتقال سیگنال های درد به مغز را هم کم می کند و همین باعث تسکین درد شما می شود.
در کنار این مطلب بخوانید: 26 عادت مثبت برای یک زندگی سالم
4- دوش آب سرد سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند
این مورد به تحقیقات بیشتری نیاز دارد، ولی تحقیقی که در سال 2016 انجام شد نشان داد که شرکت کنندگان در این مطالعه، زمانی که از دوش آب گرم به سمت دوش آب سرد می رفتند 29 درصد کمتر بیمار می شدند.
داده ها حاکی از آن است که دوشهای 30 تا 90 ثانیه ای آب سرد باعث شد این افراد در مقایسه با سایر شرکت کنندگانی که فقط دوش آب گرم می گرفتند سیستم ایمنی قویتری داشته باشند. به نظر می رسد این اتفاق به خاطر افزایش سرعت متابولیسم ناشی از شوک تغییر دما رخ می دهد. این شوک بدن را وادار به افزایش و تسریع عملکردهایش می کند.
5- دوش آب سرد باعث افزایش حس هوشیاری می شود
کاهش دمای آب موقع دوش گرفتن به بدن شما شوک وارد می کند. طبق گفته متخصصان، وقتی شما دمای آب را کاهش می دهید بدنتان تحت استرس قرار می گیرد. بنابراین سیستم عصبی شما پاسخ “جنگ یا گریز” ارسال می کند. همین اتفاق باعث می شود ناگهان احساس تمرکز و هوشیاری بیشتری به شما دست بدهد.
استرس جسمانی ناشی از دمای آب سرد نیاز بدن شما به اکسیژن را هم بیشتر می کند، به این ترتیب شما با سرعت بیشتری نفس می کشید و اکسیژن بیشتری وارد بدنتان می کنید.
8 فواید نیکوتین (طبق تحقیقات جدید سال 2022)
6- دوش آب سرد به کاهش چربیهای بدن کمک می کند
کلمه کلیدی اینجا “کمک کردن” است. یادتان باشد که قرار نیست فقط با دوش آب سرد گرفتن لاغر شوید! تحقیقات نشان می دهد که سرما جلوی چاق شدن را می گیرد، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و باعث تغییر ترکیب باکتری های روده شما می شود. بنابراین می توان گفت که دمای پایین می تواند به سوزاندن چربیها کمک کند. البته این تحقیق روی موشهای آزمایشگاهی انجام شده که 10 روز در محیط سرد قرار گرفته بودند.
با این حال شواهدی وجود دارد که نشان می دهد دوش آب سرد باعث فعال شدن چربیها برای سوزانده شدن و گرم کردن بدن می شود.

7- دوش آب سرد چهره شما را شادابتر می کند
تحقیقات نشان می دهد آب سرد باعث شادابی و طراوت پوست می شود. حتی شستشوی صورت با آب سرد ساده بعد از پاکسازی صورت باعث می شود پوستی روشنتر و شادابتر داشته باشید. علاوه بر این، وقتی صورتتان را با آب سرد می شویید، منافذ پوستتان کوچکتر می شوند تا دمای مرکزی بدن را حفظ کنند و همین مساله باعث بهبود بافت و ظاهر کلی پوستتان می شود.
از این گذشته، سایر فواید آب سرد که قبلا به آنها اشاره کردیم مثل کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی بدن نیز دست به دست هم می دهند تا زودتر لکه های روی پوست شما را از بین ببرند.
8- دوش آب سرد به کنترل استرس کمک می کند
در تحقیقی که سال 2000 انجام شد، محققان شرکت کنندگان را به مدت یک ساعت در آبی با دمای 14 درجه سانتیگراد قرار دادند. شاید تعجب کنید ولی نتیجه این کار کاهش میزان هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس در بدن این افراد بود.
قبل و بعد از ورزش چه بخوریم تا لاغر شویم؟ (تحقیقات جدید)
9- دوش آب سرد سلامت قلب را افزایش می دهد
همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، دوش آب سرد باعث انقباض عروق خونی بدن می شود. بنابراین خون برای گرم کردن اندامها به سمت آنها حرکت می کند و این یعنی افزایش گردش خون در بدن. وقتی گردش خون بیشتر می شود، قلب و عروق نیز بهتر و سالمتر عمل می کنند.
اما این را هم حتما باید به خاطر داشته باشید که دمای پایین قلب شما را مجبور می کند تا برای گرم نگه داشتن بدنتان سخت کار کند و همین مساله می تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد، پس در انجام این کار زیاده روی نکنید.
راههای زیادی برای مراقبت از قلب وجود دارد. ورزش کردن، پیروی از یک رژیم غذایی سالم و معتدل و پرهیز از مصرف غذاهای آماده بهترین راهها برای اطمینان از سلامت سیستم قلبی عروقی بدن است، بنابراین نباید فقط به دوش آب سرد اکتفا کنید.
چگونه از فواید دوش آب سرد برای سلامتی استفاده کنیم؟
خب، حالا که با فواید دوش آب سرد آشنا شدید احتمالا این سوال برایتان پیش می آید که چطور می توانیم به بهترین شکل ممکن است فواید دوش آب سرد بهره مند شویم؟ در واقع راه مشخص و دقیقی برای این کار وجود ندارد که بتوان به همه توصیه کرد. بعضیها با یک دوش کوتاه 5 تا 10 دقیقه‌ ای با دمای ثابت سرد به این فواید می رسند، ولی برخی دیگر باید کم کم دمای آب را از گرم به سرد تغییر بدهند.
انواع ورزش های هوازی (برای تناسب اندام) و آموزش کامل
بدن هر کسی با دیگری متفاوت است؛ بنابراین شما باید ببینید کدام روش برایتان مناسبتر و بهتر عمل می کند. این را هم یادتان باشد که دوش آب سرد برای همه مفید نیست. اگر سابقه بیماری قلبی، فشار خون بالا، سیستم ایمنی ضعیف یا هر نوع مشکل دیگر دارید و نمی دانید دوش آب سرد برایتان مفید است یا نه، قبل از انجام هر کاری حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. (منبع1 منبع2)

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *