آموزش, آموزش جواهر دوزی, اخبار, سایر هنرهای مهم, کاردستی, مادر و کودک

جواهر دوزی: آموزش صفر تا صد با 12 درس رایگان+ نکات کاربردی

جواهر دوزی: آموزش صفر تا صد با 12 درس رایگان+ نکات کاربردی

جواهر دوزی هنر دیرینه ای ایرانی است که امروزه نیز علاقه مندانی دارد. به هنر دوختن انواع سنگ، پولک، مروارید، منجوق و … بر روی پارچه، نمد و تور برای زیبایی بخشیدن جواهر دوزی گفته می شود.
جواهردوزی چیست؟
جواهر دوزی ترکیبی از چند هنر منجوق‌دوزی، ملیله‌دوزی، مرواریددوزی، سنگ‌دوزی، قیطان‌دوزی، شیپوردوزی، درباردوزی و… می‌باشد. طرح و رنگ جواهر دوزی به قدری زیاد است که شما قطعا طرح مورد نظر خود را پیدا می کنید. همچنین این هنر محدودیتی ندارد و هنرمند بسته به میزان خلاقیت خود هر ایده و طرحی که داشته باشد می تواند روی پارچه پیاده کند.
جواهر دوزی به کمترین مهارت خیاطی نیاز دارد. شما می توانید با یادگیری این هنر و به کار گیری خلاقیت و ذوق خودتان انواع سنجاق سینه، پیکسل، یقه و گردنبند بسازید و آن ها را روی لباس ها بدوزید و باعث جذابیت آن ها شوید. در صورت کسب مهارت و تجربه و ظریف بودن کارتان می توانید از این هنر کسب درآمد کنید.

لوازم مورد نیاز جواهردوزی
لوازم جواهر دوزی با توجه به آنچه که شما می خواهید بدوزید می تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی می توان به: طرح، نخ، سوزن، کارگاه، پارچه یا نمد یا تور، لایی چسب و سنگ و مهره اشاره کرد.
نمد و چرم به دلیل اینکه از سایر پارچه ها محکم تر هستند و اطراف آن ها ریش نمی شود به گزینه مناسب تری برای جواهر دوزی تبدیل شده اند.
آموزش تصویری سنگ دوزی روی لباس مجلسی و مانتو (جدید و شیک)
در جواهر دوزی سنگ ها و جواهرات گاهی مستقیم روی خود لباس دوخته می شوند و گاهی روی یک پارچه ی دیگر دوخته و به وسیله سنجاق یا پیکسل به لباس متصل می شوند.
طرح های جواهر دوزی گاهی اوقات ساده و فانتزی و گاهی بسیار مجلل است که باعث گران تر شدن لباس می شود.

یک نمونه عالی: آموزش روش شروع جواهردوزی دستبند زیبا (گام به گام)
دروس ویدیویی آموزش جواهردوزی

جلسه اول

جلسه دوم

جلسه سوم

جلسه چهارم

جلسه پنجم

جلسه ششم

جلسه هفتم

جلسه هشتم

جلسه نهم

جلسه دهم (به زودی)

6 تا از بهترین آموزشگاههای طلا سازی و طراحی جواهرات ایران
جمع بندی و دو نکته تکمیلی
در جواهر دوزی انواع سنگ و مهر و … را به وسلیه نخ روی پاچه و نمد یا تور می دوزند که برای جلوگیری از گره خوردن نخ و محکم کاری از موم عسل استفاده می کنند. بعد از اتمام کار دور طرح خود را بریده و به وسلیه یک سنجاق یا سوزن پیکسل به لباس متصل می کنند.
جواهر دوزی زیبایی خاصی به لباس ها می بخشد. شما می توانید با جواهر دوزی در سرآستین های مانتو یا لبه ها آن را زیباتر کنید. همچنین جواهر دوزی در لباس عروس نیز کاربرد فراوانی دارد. گران ترین لباس های عروس آن هایی هستند که جواهر دوزی های زیبا و خیره کننده ای دارند.

امروزه جواهر دوزی بر روی کیف دستی ها و اکسسوری های آن ها زیبا، جذاب و خاص می کند که به همین دلیل مورد توجه قرار گرفته اند.
حتما بخوانید: 44 مهارت کاربردی که هر مرد و زن باید بلد باشند
شاید برای شما جالب باشد که بدانید هنر جواهر دوزی تاریخچه ای دیرینه دارد. این هنر اغلب در لباس های بسیار گران اشراف در مجالس عیان در اروپا وجود داشته و فقط توسط افراد بالا مرتبه استفاده می شده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *