آموزش, اخبار, اطلاعات عمومی, کاردستی, مادر و کودک, مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

عجیب ترین حیوانات دنیا: بیش از 14 موجود عجیب الخلقه کشف شده

عجیب ترین حیوانات دنیا: بیش از 14 موجود عجیب الخلقه کشف شده

سرشماریهای انجام شده نشان می دهد که حدود 7.8 میلیون گونه جانوری در طبیعت وجود دارد که از این میزان 5.6 میلیون گونه در خشکی و 2.2 میلیون گونه در اقیانوسها زندگی می کنند. البته دانشمندان تخمین میزنند که تعداد گونه هایی که در آبها و اقیانوسها زندگی می کنند خیلی بیشتر از اینهاست.
بین اینهمه موجود گوناگون و مختلف، بعضی از آنها عجیب غریب تر و جالبتر از بقیه هستند. ما اینجا لیستی از عجیبترین حیواناتی که روی این کره خاکی زندگی می کنند را با شما به اشتراک می گذاریم.
1- مارمولک گردن پرده دار (Frill-necked lizard)

این مارمولک غول پیکر که به آن مارمولک پرده دار یا چین دار هم گفته می شود بومی شمال استرالیا و جنوب گینه نو است که برخلاف ظاهر ترسناکش موجودی آرام و سر به زیر است و فقط از حشرات تغذیه می کند. مارمولک گردن پرده دار قدرت دویدن خیلی سریعی دارد و موقع دویدن میتواند فقط روی دو پایش بایستد. این حیوان وقتی احساس خطر می کند طوق غضروفی دور گردنش را مثل چتر باز کرده و با باز کردن دهانش حالت ترسناکی به خودش می گیرد تا دشمن را دور کند.
خطرناک ترین موجودات دریایی: 11 تا از مرگبارترین ها+ ویدیو
2- حباب ماهی (Blobfish)

حباب ماهی یکی دیگر از گونه های جانوری با ظاهری عجیب است که در عمق 600 تا 1200 متری آبهای سواحل استرالیا، نیوزیلند و تاسمانی زندگی می‌کند. بر خلاف اکثر ماهی ها، حباب ماهی برای شناور ماندن روی آب کیسه شنا ندارد. در عوض به خاطر کمتر بودن چگالی بدنش نسبت به چگالی آب، خیلی راحت در بستر دریا شناور میماند. علاوه بر این بدن حباب ماهی ماهیچه هم ندارد و برای همین به راحتی به همراه جریان آب حرکت می کند و هر چیز قابل خوردنی که سر راهش باشد را می خورد.
3- دیوکوسه (Goblin shark)

دیوکوسه گونه ای نادر و کمیاب از کوسه ها است که در اعماق دریا زندگی می کند. این کوسه تنها نماینده باقیمانده از خانواده دیوکوسگان (Mitsukurinidae) است که اجدادش 125 میلیون سال پیش زندگی می کردند. این حیوان پوستی صورتی، پوزه ای بلند و نوک تیز و دندانهای ناخن مانندی دارد و قادر است با سرعتی باورنکردنی حرکت کند.
معمولا دیوکوسه های بالغ بین 3 تا 4 متر طول دارند ولی ممکن است بزرگتر از این اندازه هم باشند. به عنوان مثال در سال 2000 دیوکوسه ای با اندازه 6 متر گرفته شد.
27 تا از نقاشی های معروف دنیا (و داستان آنها)
4- سگ کوموندور (Komondor Dog)

کوموندور که به آن سگه گله مجارستانی هم گفته می شود نوعی سگ بزرگ و سفید رنگ است که انگار لباسی از تی نخی تنش کرده! موهای این سگ در واقع شبیه طنابهای سفید و بلندی هستند که از بدنش آویزان شده اند. توله کوموندورها موهای کرکی و نرمی دارند که با بالغ شدن حیوان حالت مجعد و پیچیده میگیرند. رنگ موهای این سگها همیشه سفید است. سگ کوموندور ظاهر قدرتمندی دارد و بهترین گزینه برای محافظت از گله به حساب می آید. 

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

 

5- مورچه خورک پوزه کوتاه (Echidna)

اکیدنه یا مورچه خورک پوزه کوتاه یکی از سه عضو راسته تک سوراخ سانان یا مونوتریم ها (monotreme) است. مونوتریم ها پستانداران کیسه داری هستند که زنده زایی نمی کنند و تخم گذارند. این حیوان بدنی پوشیده از خار و پوزه ای با گیرنده های عصبی بسیار حساس دارد. این خصوصیت فقط در اکیدنه و پلاتیپوس وجود دارد.
6- آی- آی (Aye-aye)

آی- آی پستاندار بومی ماداگاسکار است که جزو میمونها و در واقع نوعی لمور محسوب می شود. این حیوان با چشمهای برآمده، گوشهای غول پیکر و بدن پرمو ظاهر عجیب و غریبی دارد. آی- آی دندانهایی شبیه دندانهای جونده ها دارد که دائما در حال رشد هستند. این جاندار عجیب و جالب بزرگترین پستاندار شب بیدار جهان است. یکی از ویژگیهای جالب آی آی انگشت میانی باریک و بلند او است که از آن برای شکار استفاده می کند.
روش شکار این حیوان هم عجیب و غیرمعمول است. آی آی برای پیدا کردن غذا ضربات آهسته ای به تنه درختان میزند و بعد از اینکه جای مناسبی را پیدا کرد با دندان آن قسمت را میجود و سوراخ کوچکی در چوب ایجاد می کند. سپس انگشت میانی باریک و بلندش را در سوراخ میکند تا دانه یا حشرات داخل آن را بیرون بکشد و بخورد.
حتما بخوانید: 44 مهارت که حتما باید بلد باشید
7- اکسولوتل (Axolotl)

سمندر مکزیکی یا اکسولوتل نام نوعی ماهی است که به آن ماهی راه رونده مکزیکی هم گفته می شود. این ماهی یکی از بینظیرترین دوزیستان در جهان به حساب می آید. اکسولوتل جزو دوزیستان نئوتنیک است؛ یعنی اکسولوتلهای بزرگسال به جای اینکه موقع بلوغ دگردیسی کنند و آبششی که دارند به شش تبدیل شود، هیچ وقت تغییری نمی کنند و آبششان را در تمام طول عمرشان حفظ می کنند.
علاوه بر این، اکسولوتل به شکل خارق العاده ای توانایی بازسازی و ترمیم اندامهای از دست رفته اش را دارد. این جاندار جالب تقریبا در زادگاهش یعنی مکزیک منقرض شده، ولی هنوز هم مورد توجه دنیای علم است و خیلیها آن را به عنوان حیوان خانگی در آکواریومشان نگه می دارند.
8- پلاتیپوس (Platypus)

پلاتیپوس که به آن نوک اردکی هم گفته میشود یک پستاندار تخمگذار نیمه آبزی، شبگرد و سمّی بومی شرق استرالیا و از جمله تاسمانی است. روش پلاتیپوس برای پیدا کردن طعمه شبیه خفاشها و کوسه ها است. این حیوان تقریباً 40000 گیرنده الکتریکی دارد. نوک اردکی با انقباض ماهیچه هایش میدانی الکتریکی تولید می کند و با استفاده از عصبهای حساس جلوی نوکش دنبال غذا می گردد. این موجود کوچک که طولش فقط به حدود 50 سانتی متر میرسد یکی از تنهاترین موجودات زنده در جهان است، چرا که تنها نماینده خانواده خودش محسوب میشود.
9- اختاپوس دامبو (Dumbo octopus)

نام این جاندار عجیب از شباهتش به شخصیت انیمیشن دامبو (فیلی که با گوشهای بزرگ و پهنش پرواز می کرد) محصول سال 1941 دیزنی و به خاطر باله های بزرگ این اختاپوس گرفته شده. اختاپوس دامبو در اعماق دریا و حداقل 4000 متر زیر سطح زمین زندگی می کند. بزرگترین اختاپوس دامبویی که تا الان به حال ثبت شده 8.1 متر و 9.5 کیلوگرم وزن داشته است. زندگی در چنین عمقی آن هم در آبهای سرد و در غیاب کامل نور خورشید مستلزم داشتن تواناییهای خارق العاده است. اختاپوس دامبو با تکان دادن آهسته باله های گوش مانندش حرکت و از بازوهایش برای تغییر مسیر استفاده می کند.
15 تا از خطرناک ترین (و ترسناک ترین) شغل های دنیا
10- تنبل (Sloth)

تنبلها پستاندارانی هستند که در آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی می کنند و همه چیزخوار محسوب می شوند، چون می توانند هر چیزی مثل مارمولکهای کوچک و حشرات را بخورند. با این حال به طور کلی وعده های غذایی تنبلها شامل جوانه ها و برگها می شود. کندی و آهستگی این جانور در واقع نوعی سازگاری غیرمعمول است که به خاطر کاهش مصرف انرژی صورت می گیرد. تنبلها معده های بسیار بزرگ و کندی دارند که در آنها باکتریهای همزیست برگهای سفت و سخت را هضم می کنند.
11- تیولا (Turritopsis nutricula)

تیولا نوعی چتر دریایی جاودانه و نامیرا است که در اصل متعلق به دریای کاراییب است اما در حال حاضر در سراسر جهان و در تمام آبهای گرم و دریاهای گرمسیری یافت می شود؛ به طوری که در نزدیکی ژاپن و در دریای مدیترانه هم دیده شده است. تیولا پوستی شفاف و ژلاتینی دارد. نوع جوان این چتر دریایی 8 شاخکه است و گونه بالغ آن 80 تا 90 شاخک دارد. تیولا معده قرمز رنگ بزرگی دارد که در تاریکی می درخشد. نکته خارق العاده درباره این جاندار این است که هرگز به خودی خود نمی میرد، مگر اینکه توسط جانور دیگری کشته شود.
12- قورباغه پشمالو (Hairy frog)

معمولا پستانداران و برخی حشرات مو و خز دارند و به ندرت پیش می آید که دوزیستان و خزندگان هم مو یا خز داشته باشند. اما قورباغه پشمالو یا مودار که با نام ولورین (Wolverine) یا قورباغه کابوس (nightmare frog) هم شناخه می شود از این قاعده مستثنا است!
موهای این نوع قورباغه هنگام تولید مثل یعنی وقتی حدود 10 تا 12 سانتیمتر طول دارند روی رانها و پهلوهایشان پدیدار میشوند. البته اینها واقعا مو نیستند، بلکه پاپیلهای شریان داری هستند که به قورباغه کمک می کنند اکسیژن بیشتری دریافت کند. وقتی قورباغه هنوز بچه است، این پاپیلها نقش آبشش را ایفا می کنند. وقتی قورباغه ماده تخم ریزی می کند، جنس نر برای محافظت از این تخمها به اکسیژن بیشتری نیاز پیدا می کند و اینجاست که این پاپیلهای مو مانند به کمکش می آیند.
علاوه بر این، قورباغه مودار پنجه هایی شبیه پنجه های گرگ دارد که می تواند آنها را به داخل جمع کند. قورباغه مودار می تواند استخوان پایش را بشکند و سپس آن را از میان انگشتهایش عبور بدهد تا شکل پنجه ساخته شود.
40 جوک بی مزه (که در تمام دنیا معروف هستند)
13- اوکاپی (Okapi)

اوکاپی یا زرافه گردن کوتاه نوعی پستاندار در حال انقراض و بومی منطقه شمال شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) است. اوکاپی که به آن زرافه جنگلی، زرافه کنگو یا زرافه گورخری هم گفته می شود راه راههایی شبیه گورخر روی پوستش دارد، اما بیشتر شبیه زرافه است تا گورخر. به طور کلی نزدیکترین خویشاوند اوکاپی زرافه است.
اوکاپی ها بیشتر در طول روز فعالیت می کنند، ولی تعداد کمی از آنها هم شبها فعالند. این جانور اکثر عمرش را تنها زندگی می کند و فقط برای جفتگیری نزدیک بقیه اوکاپیها میشود. همه گیاهانی که اوکاپی از آنها تغذیه می کند بومی همان منطقه ای هستند که در آن زندگی می کند.
باز هم موجودات عجیب در 2 ویدیوی زیر

 
اینها رو بلد باشید: 20 نکته جالب روانشناسی که در 99 درصد شرایط زندگی مفیدند

 
دوران بارداری اوکاپی ها 440 تا 450 روز طول می کشد و نوزاد حیوان از سه ماهگی خوردن غذای جامد را شروع می کند و در 6 ماهگی از شیر گرفته می شود. (منبع1 منبع2)
حتما بخوانید: چگونه از روی ظاهر بفهمیم کسی دروغ می گوید؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *