آموزش, اخبار, اطلاعات عمومی, کاردستی, مادر و کودک, مخدر, مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

مواد مخدر توهم زا، انواع آنها و اثرات آنها در بلندمدت

مواد مخدر توهم زا، انواع آنها و اثرات آنها در بلندمدت

توهم زاها (به انگلیسی hallucinogens) نوعی مواد مخدر غیر قانونی هستند که درک فرد از واقعیت را تغییر می دهند. این مواد که به عنوان “مواد روان گردان” هم شناخته می شوند، باعث می شوند تا فرد چیز هایی را ببیند، احساس کند و بشنود که واقعی نیستند، یا تفسیر او را از آنچه در اطرافش می گذرد تحریف می کنند. افرادی که به طور منظم از مواد توهم زا استفاده می کنند ؛ ممکن است دچار “فلاش بک ” شوند که این می تواند روز ها، هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها بعد از مصرف مواد توهم زا اتفاق بیفتد.
این مواد یا به صورت مصنوعی ساخته می شوند و یا از گیاهان به دست می آیند.
برخی از این مخدر ها سریع عمل می کنند و برخی دیگر مدتی زیادی طول می کشد تا روی فرد اثر بگذارند. تحت تأثیر این مواد قرار گرفتن را معمولا ” نشئگی ” می نامند. برخی از مواد توهم زایی که ساخته می شوند؛ عبارتند از LSD ( دی اتیل آمید اسید لیسرژیک )PCP (فن سیکلیدین یا “غبار فرشته”) و کتامین. ترکیبات طبیعی دیگری هم هستند که در گیاهان خاص یافت می شوند. به طور مثال کاکتوس پیوت، ماده توهم زای مسکالین تولید می کند. یا سیلوسیبین که در قارچ های خاصی یافت می شود؛ تحت عنوان ” قارچ جادویی ” شناخته می شوند.

 
انواع مواد مخدر: 14 تا از رایج ترین انواع مخدر در دنیا 
انواع مواد توهم زا
توهم زا ها در اشکال مختلفی وجود دارند که عبارتند از:

ال اس دی که یک ماده قوی است. معمولا کاغذ های خشک کن یا ژلاتین به صورت قطعات مربعی شکل کوچکی در ال اس دی خیس و سپس بلعیده می شود. البته به صورت قرص یا کپسول هم در دسترس است.
PCP به صورت قرص، کپسول یا پودر با رنگ های مختلف عرضه می شود. این ماده معمولا بلعیده، استشمام یا تزریق می ‌شود، اما گاهی هم به صورت دود کشیده می ‌شود.
کتامین توسط پزشکان و دامپزشکان به عنوان یک ماده زیبایی استفاده می شود. اما معمولا به صورت غیر قانونی به عنوان یک ماده توهم زا هم کاربرد دارد. می توان آن را به صورت قرص تهیه کرد و یا در مایع حل کرد. معمولا بلعیده یا از راه بینی استنشاق و تزریق می شود.
قارچ جادویی را می توان پخت، در یک نوشیدنی آب پز کرد یا به صورت خام خورد.
مسکالین به دست آمده از کاکتوس پیوت را می توان به صورت پودر سفید تهیه کرد. جوانه های خشک و آسیاب شده پیوت را می توان به صورت کپسول یافت . این ماده معمولا بلعیده می شود، اما می توان آن را جوید یا کشید.
آیاهوآسکا یک چای توهم زا بر پایه یک گیاه است. این ماده در بخش هایی از آمریکای جنوبی استفاده می شود و مدت ها است که در میان مسافران غربی محبوب شده است.

برخی از مواد سرکوب کننده و محرک مثل حشیش و اکستازی هم در دوز های بالا اثر توهم زیی دارند. از آن جایی که تشخیص فاصله، زمان و واقعیت عینی یک فرد تحت تأثیر مواد توهم زا مخدوش می شود، خطرات واقعی مثل آسیب جدی و مرگ تصادفی او را تهدید می کنند.
حتما بخوانید: چطور افراد مختلف را هیپنوتیزم کنیم؟ 
توهم زا های مصنوعی
در سال‌ های اخیر، طیف گسترده ‌ای از محصولات مصنوعی که ادعا می‌ کنند که اثراتی مشابه با مواد توهم ‌زا دارند، در استرالیا هم عرضه می شوند . ماده فعال در این محصولات به طور بالقوه می تواند از مواد شیمیایی باشد. این توهم زا های مصنوعی شامل NBOMes و PMA هستند و اغلب به عنوان مواد دیگری فروخته می شوند، اما حاوی مواد بسیار متنوعی بوده که منجر به ایجاد اثرات منفی و غیرمنتظره روی فرد می شود.
مواد توهم زا چه طور عمل می کنند؟
توهم زا ها مراکز خاصی از مغز را هدف قرار می دهند تا درک آن از ورودی یا درونداد های حسی تغییر دهند. به طور مثال شخصی ممکن است به یک دیوار خالی نگاه کند، اما مغز متوهمش دیوار خالی را در حال حرکت و چرخش یا شاید پوشیده از حشرات تفسیر کند و ببیند که واقعا ترسناک است.
اثرات مواد توهم زا
اثرات مواد توهم زا به نوع ماده، میزان دوز، عملکرد فرد مصرف کننده و وضعیت روحی اش بستگی دارد.
به طور کلی، برخی از اثرات رایج توهم زا ها عبارتند از:

توهمات بینایی ، شنوایی ، چشایی و لامسه
به وجود آمدن تداخل در حواس، مثلا فرد با دیدن یک رنگ نام آن را می شنود یا صداهای مختلف را حس می کند.
احساس جدا شدن روح از بدن
تحریف زمان، جهت و فاصله
سستی
بالا رفتن ضربان قلب یا نامنظمی
گشاد شدن مردمک ها
حالت تهوع و از دست دادن اشتها

توهم زاها و “بد نشئگی”
توهم زا ها مواد غیرقابل پیش بینی هستند. فقط به این دلیل که کسی برای اولین بار یک “نشئگی” لذت بخش دارد، تضمینی نیست که همیشه آن تجربه خوشایند را داشته باشد.
هر فردی در معرض خطر ” بدنشئگی ” قرار دارد. علائم می تواند شامل توهمات کابوس مانند، وحشت شدید، پارانویا و حالت تهوع باشند. همچنین ممکن است نشئگی همراه با حال خوب و بد را تجربه شود.
از راههای ترک اعتیاد: خواب مغناطیسی: فواید، عوارض و همه نکات مهم
سایر عوارض جانبی ناخوشایند می تواند شامل موارد زیر باشد:

اسپاسم عضلانی و از دست دادن هماهنگی
تشنج و بیهوشی
رفتار پرخاشگرانه ، خصمانه و خشونت آمیز
سندرم کاتاتونیک که یعنی فرد حالت زامبی گونه ای پیدا می کند.

اگر مشکوک به مصرف بیش از حد مواد هستید، فورا با اورژانس تماس بگیرید.
اعتیاد، تحمل و ترک
مثل بسیاری از مواد دیگر، بالا رفتن آستانه تحمل به مواد توهم زا امکان پذیر است. این یعنی این که برای رسیدن به همان اثر قبلی باید دوز های بیشتر و قوی تر مصرف شود.
برخی افراد دچار وابستگی روانی می شوند و احساس می کنند که مصرف منظم مواد مخدر بخش مهمی از زندگی آن ها است. تحقیقات نشان می دهد که افراد می توانند از نظر فیزیکی به مواد توهم زایی مثل PCP یا کتامین وابسته شوند و اعتیاد پیدا کنند. اگر فردی مصرف مواد را قطع کند، ممکن است علائم ترک را تجربه کند.
آسیب ناشی از استفاده طولانی مدت از مواد توهم زا
همان طور که پیش از این نیز گفته شد؛ برخی از افراد ممکن است ” فلاش بک ” را تجربه کنند، که ممکن است روز ها، هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها بعد از مصرف مواد رخ دهد. آن ها خلاصه ای از توهمات نشئگی قبلی را آن چنان در ذهن شان مرور و تداعی می کنند که به نظر می رسد در زمان و مکان به عقب برگشته اند. یا حتی ممکن است تحریف واقعیت فعلی در ذهن شان را تجربه کنند.
داشتن توهم زمانی که تحت تاثیر هیچ مواد توهم زایی نیست ، می تواند بسیار ترسناک باشد.
حتما بخوانید: 28 استراتژی موثر برای غلبه بر مشکلات زندگی
درمان وابستگی به مواد مخدر
گزینه های درمانی برای ترک اعتیاد و وابستگی به این نوع مواد مخدر هم مثل سایر مواد، شامل سم زدایی، مشاوره فردی و گروه درمانی است . برای کسب اطلاعات و ارجاع به کمپ باید به پزشک مراجعه شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *