آموزش, اخبار, سایر هنرهای مهم, سلامت, کاردستی, مادر و کودک, ورزش

چگونه بعد از آسیب دیدگی ریکاوری شویم؟ (و 3 خوراکی موثر)

ریکاوری بعد از آسیب دیدگی

چگونه بعد از آسیب دیدگی ریکاوری شویم؟ (و 3 خوراکی موثر)
https://honarfardi.com/wp-content/uploads/2022/07/word-image-34538-1.jpeg

آسیب دیدگی ها به راحتی قابل کنترل نیستند و ممکن است به خاطر ورزش یا تصادف ایجاد شده باشند که در این مقاله قصد داریم به شما توضیح دهیم که چگونه بعد از آسیب دیدگی؛ به درستی ریکاوری شوید.
ریکاوری شدن از یک آسیب دیدگی یک هنر است و افراد متخصص در این زمینه باید نظر بدهند. در واقع ریکاوری از یک آسیب دیدگی نیازمند ترکیبی از استراحت، رژیم غذایی خوب و راهکار های درمانی مناسب است تا شما سریعاً به آنچه که می خواهید دست پیدا کنید.
حتما بخوانید: رایج ترین آسیب های ورزشی + روش پیشگیری آسیب
دوره ریکاوری همچنین باعث می شود تا گاهی خسته شوید؛ بنابراین بسیار مهم است که به خودتان سخت نگیرید و زیر نظر متخصص باشید. برای این که فرایند ریکاوری راحت تر پیش برود، جنبه‌ های مهم و اساسی آن را بررسی کردیم و برایتان توضیح دادیم که استراحت و به طور کل دوره ریکاوری چگونه باید پیش برود. در این مقاله در مورد تغییر رژیم غذایی برای کمک به بهبودی یا استفاده از بعضی از مکمل ها برای تان توضیحاتی دادیم و همچنین تاکید کرده ‌ایم که متخصصان چه پیشنهادی در مورد مراقبت از سلامت ذهن در دوره ریکاوری دارند تا شما احساس بهتری داشته باشید.
بعد از آسیب دیدگی باید در وهله اول چه کار کنیم؟
ریکاوری بدن هر فردی متفاوت از دیگری است. در این قسمت روی آسیب دیدگی های خفیف ارتوپدی مانند آسیب ماهیچه در طول ورزش یا آسیب به کمر هنگام انجام کار صحبت می کنیم. اگر چه بعضی از اطلاعات شاید برای افرادی که آسیب دیدگی شدید داشته باشند، مفید عمل نکند اما به هر حال پیروی کردن از راهنمایی های پزشکی راهکار خوبی است. بنابراین قبل از این که روتین خود را در دوران ریکاوری تغییر دهید، با پزشک تان مشورت کنید. (منبع)
سریعاً بعد از حادثه ای که اتفاق افتاد و باعث آسیب شد، پیشنهاد ما این است که مراحل زیر را در پیش بگیرید تا وضعیت بدتر نشود:

استراحت . هرگز به خودتان فشار نیاورید، زیرا درد بدن تان بدتر می شود و باعث می شود که مدت زمان طولانی تری از انجام فعالیت باز بمانید.
استفاده از یخ . حتماً از کمپرس سرد یا مقداری یخ یا غذای یخ زده مانند نخود فرنگی یخ زده استفاده کرده و روی محل درد قرار دهید. ۲۰ دقیقه آن را نگه دارید تا به پوست تان هم آسیب وارد نشود.
اعمالِ حرارت . بین هر بار پک یخی که استفاده می کنید، از گرما و بطری آب داغ هم به بدن تان برسانید.
بالا نگهداشتنِ بدن . اگر برای تان مقدور است، محل آسیب دیده را بالاتر از سطح بدن خود نگه دارید که باعث کاهش ورم شده و به تسکین درد هم کمک می کند.

همچنین نیاز دارید که ببینید چقدر باید به خاطر این آسیب محدود شوید و آیا نیاز است که شخصی در کنارتان باشد و به شما کمک کند یا خیر. آیا برای انجام کار های روزانه به کسی نیاز دارید؟ آیا فردی باید در انجام کار های روزانه به شما کمک کند؟ در هر صورت پیدا کردن یک حامی در اعضای خانواده، دوستان و همسایگان به شما کمک می‌ کند تا تمرکز بیشتری برای بهبودیِ راحت تر داشته باشید.
همچنین بسیار مهم است که در دوره ریکاوری یا بهبودی به صدای بدن تان گوش دهید. هر روزتان نباید با یکدیگر یکسان سپری شود. اگر درد دوباره افزایش پیدا کرد، نگران نباشید اما خوب است که این را به پزشک تان اطلاع رسانی کنید. 

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

 

بهترین زمان غذا خوردن قبل از ورزش
زمانی که پزشکتان گفت که دیگر نیاز به مراجعه ندارید و دردی هم احساس نکردید، باید به دنبال برگرداندن قدرت به بدن تان باشید.‌ هنگامی که ریکاوری شدید، حتماً باید تمرینات کار با وزنه را که خیلی ساده هم هستند در خانه انجام دهید تا قدرت از دست رفته ماهیچه برگردد یا از کش های مقاومتی و یا بهترین بند های مقاومتی کمک بگیرید و این تمرینات را به درستی، انجام برسانید.
آیا غذا می تواند به ریکاوری بعد از آسیب کمک کند؟
غذا و مکمل به بدن کمک می کنند تا از آسیب دیدگی ها نجات پیدا کنید. همچنین مواد مغذی سالم را برای ترمیم به بدن می رساند. بعضی از مواد مغذی که داخل یک رژیم متعادل هستند، شامل موارد زیر می باشند:

پروتئین. آسیب ‌دیدگی‌ ها ممکن است باعث کاهش توده عضلانی شود، زیرا این محلی که آسیب دیده، کم تر استفاده می شود و برای ریکاوری به استراحت نیاز دارد. طبق مطالعات سال ۲۰۱۵ در مجله اسپرت و ورزش، افزایش مصرف پروتئین از طریق مکمل مانند شیک پروتئین، از طریق رژیم غذایی مثلاً مصرف گوشت قرمز خالص باعث می شود که بدن کم تر این احساس ضعف را داشته باشد. وقتی که شما به سطح طبیعی از فعالیت بدنی برگردید، افزایش مصرف پروتئین به ماهیچه ها کمک می کند تا زودتر قدرت قبلی را پیدا کنند و سریعاً خودشان را ترمیم نمایند.
ویتامین c . مصرف رژیم غذایی سرشار از ویتامین c باعث افزایش تولید کلاژن در بدن می شود و باعث می شود که آسیب دیدگی ها سریع تر بهبود پیدا کنند و این از طریق مطالعات هم به اثبات رسیده است. این مواد غذایی شامل سبزیجات برگ ‌دار، انبه و پرتقال است.
زینک. سطح پایین زینک بهبودی را به تاخیر می‌ اندازد و دوره ریکاوری را هم سخت می‌ کند؛ بنابراین حتما از مواد غذایی حاوی زینک استفاده کنید که شامل دانه ها و آجیل ها است.

حتما بخوانید: بهترین زمان خواب برای ورزشکاران برای رسیدن به حداکثر کارایی
در دوره ریکاوری چگونه از سلامت ذهن مراقبت کنیم؟
کنار آمدن با آسیب دیدگی کار سختی است؛ مخصوصا اگر از انجام کار های روزانه باز بمانید. تحقیقات در سال ۲۰۱۳ در ژورنال آسیب‌ دیدگی‌ ها این موضوع را اعلام کرده که اساسی ترین فاکتور در مراقبت از سلامت ذهن بعد از آسیب دیدگی، زمانی است که به تازگی متوجه مشکل شده اید. به این معنا که متخصصان و پزشکان، اعضای خانواده و حتی خود بیمار باید مراقب علائمی باشند که در دوره ریکاوری نشان دهنده نیاز آن ها به توجه بیشتر است و حتما این موضوع را رفع کنند.

همانطور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است و مراحلی هست که شما باید آن ها را در پیش بگیرید و در این دوره حواس تان را به آن ها جمع کنید تا بتوانید وضعیت خوبی پیدا کنید. مطالعاتی که در آمریکا در مورد درمان بعد از آسیب دیدگی به ثبت رسیده است ، نشان می‌ دهند که ذهن آگاهی می‌ تواند به بهبود قدرت بعد از آسیب دیدگی کمک کند. استفاده از تمرینات ذهن آگاهی در روتین روزانه در دوره ریکاوری باعث می شود تا علائم اولیه اضطراب و افسردگی تا حدِ زیادی کم شود. (منبع)
20 نکته جالب روانشناسی که در 99 درصد شرایط زندگی مفیدند
اگر چه شما نمی توانید در این دوران خیلی تمرینات ذهنی سخت و پیچیده انجام دهید؛ اما اگر رژیم غذایی متعادل داشته باشید و مواد مغذی سالم مصرف کنید ؛ بدن تان در این دوران بهتر عمل می کند و ذهن هم کم تر به چالش کشیده می شود. افرادی که در این دوران دچار افسردگی هستند، حتما باید به اندازه کافی میوه و سبزیجات مصرف کنند و حتماً از متخصص سوال کرده و در صورت نیاز مکمل ویتامین دی هم استفاده کنند که برای بهبود روحیه آن ها بسیار موثر است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *